MHP'de büyük kurultay günü

MHP'de büyük kurultay günü
MHP'de büyük kurultay günü
MHP'nin 11. Olağan Büyük Kurultayı, saat 09.30'da başladı. Kurultayın sloganı 'Bizimle yürü Türkiye'. Partililer TBMM Grup Başkanvekili Meral Akşener'e büyük ilgi gösteriyor ve fotoğraf çektirmek için adeta yarışıyor. Milletvekili Engin Alan ise kurultaya gelmedi.

RADİKAL - MHP'nin 11. Olağan Büyük Kurultayı’na ilgi büyük. Yaklaşık 12 bin kişilik Ankara Arena Spor Salonu erken saatlerde dolarken, binlerce kişi de dışarıda birikti. Salondan sık sık, “Sevgili misafirlerimiz, kıymetli gönüldaşlarımız lütfen kapılara yüklenmeyelim. Emniyet görevlilerimize yardım edelim” anonsları yapıldı.


SALON ERKEN SAATLERDE DOLDU

Hürriyet'in haberine göre kurultayın ana teması “Bizimle Yürü Türkiye” olarak belirlenirken salonun tribünlerinde Devlet Bahçeli fotoğraflarının yer aldığı diğer pankartlarda şu sloganlar dikkat çekiyor: “Yolsuzluğa Yoksulluğa Karşı Bizimle Yürü Türkiye”, “Hainlere Karşı Bizimle Yürü”, “Tavizlere ve Tahriklere Karşı Bizimle Yürü Türkiye”, “Haksızlığa ve Adaletsizliğe Karşı Bizimle Yürü Türkiye”. “Çözülmeye ve Yıkıma Karşı Bizimle Yürü Türkiye.”

SİNAN OGAN SALONDA, ENGİN ALAN YOK

MHP Kurultayı öncesinde, vekil olmak için başvurmayan iki kişinin adı özellikle ön plana çıkmıştı: MHP'li vekiller Sinan Ogan ve Engin Alan. Her ikisi de, yeniden vekil olmak için başvuru yapmamalarının nedenlerini açıklamadılar. Ancak sosyal medyada paylaştıkları mesajlarda, kapalı ifadelerle serzenişte bulundular. İki isimden Sinan Ogan, MHP Kongresi'nde yerini alırken, gözler Engin Alan'ı aradı. Ancak Alan, vekillere ayrılan bölümde yoktu.

MERAL AKŞENER'E BÜYÜK İLGİ

MHP Kongresi'nde en çok ilgi gören isimlerin başında ise Meral Akşener geliyor. Vekillere ayrılan bölümde oturan Akşener'le fotoğraf çektirmek için partililer arasında adeta yarış var.

DURMUŞ YILMAZ MHP KONGRESİ 
Merkez Bankası'nın eski başkanı Durmuş Yılmaz, MHP'nin 11. Olağanüstü Kongresi'ne katıldı. Merkez Bankası Başkanlığı'nın ardından Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı sırasında ekonomi başdanışmanlığını yürüten Durmuş Yılmaz, geçtiğimiz günlerde MHP'den milletvekili aday adayı olmuştu. Gül'ün cumhurbaşkanlığı döneminde sağ kolu olarak da nitelenen Yılmaz, en son Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı faiz polemiği ile de gündeme gelmişti. MHP'den adaylığı da çok konuşulan Yılmaz, bugün MHP'nin Ankara'daki 11. Olağanüstü Kongresi'nde görüntülendi.

"SÖZDE BARIŞ..."


Çözüm süreci de, MHP Kongresi'nin resmi olmayan gündemi. Kürsüden okunan sloganlarda, çözüm sürecine sürekli eleştiri getiriliyor. Çözüm süreci eleştirisinin şarkısı bile yapılmış durumda- "Bin yıllık kardeş diye fitne tohum ektiler. Sözde barış diyerek haini başa diktiler. Arsıza, hırsıza bela illet geliyor. Haram nedir bilmeyen başa Devlet geliyor..."

BAHÇELİ KONGRENİN İKİ HEDEFİNİ AÇIKLADI

Kurultay'da kürsüye gelen MHP Lideri Devlet Bahçeli, konuşmasının hemen başında Kongre'nin hedefini de iki kelime ile ortaya koydu; "kucaklaşma" ve "kararlılık gösterme..." MHP Lideri "kucaklaşmak ve kararlılığımızı göstermek için buradayız" dedi. Ankara'dan "ebedi Başkent" olarak bahseden Bahçeli, kurultayın Nevruz günü yapılmasını ise, "yeni bir günde, yeni diriliş destanı yazmak için beraberiz. Türk'ün bahar bayramında yeniden doğuş, yeniden milli doğruluş amacıyla biriz ve birlikteyiz" dedi. 

'ASENALARIM' DEDİ, SALON COŞTU

Bahçeli konuşmasına, "Mazisi kahramanlıklarla bezenmiş büyük Türk milleti" sözüyle başladı. Kongre salonundaki partililere ise "Türk-İslam ülküsünün yılmaz bekçisi fedakar ülküdaşlarım" diye seslendi. Ancak asıl coşku, Bahçeli'nin salondaki kadınlara seslenmesi ile yaşandı. Bahçeli, "asenalarım" dediğinde, salonda daha önce hiç olmayan coşkuyla alkışlar ve çığlıklar geldi.

'AKP'Lİ YILLARI SİLMEK İÇİN...'

Bahçeli konuşmasında, partililere "AKP'li yılları silmek için hazırsınız" diye seslendi. En sert mesajlarından biri ise şu oldu; "vatanı ablukaya alan insan suretlerine tahammülsüzsünüz. Kalplere kızgın hançer gibi saplanan AKP'li yılları silmek için buradasınız..." 

'17/25 RUMUZLU ŞAHIS...'

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve hükümete çok sert ifadelerle seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "kaçak ve karanlık sarayında diktatörlük hesapları yapan 17/25 rumuzlu şahıs" ifadesini kullanırken Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ise, "saray süsü Başbakan", hükümete ise, "sanal hükümet" olarak seslendi.

Bahçeli Öcalan'ın 10 maddelik barış açıklamasını ise 'ihanet belgesi' olarak değerlendirerek, "Caninin ne diyeceği günlerdir konuşuluyor" dedi. İzleme Heyeti'nin kurulduğunu belirten Bahçeli, bunun da Erdoğan'ın onayı olmadan yapılamayacağını ifade etti.

KURULTAY PROGRAMI

MHP kurultayı, yoklama yapılması, kongre divan başkanlığı seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan kurultayda Devlet Bahçeli’nin konuşmasının ardından Merkez Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile mali raporun okunacak ve ibra edilecek.

Siyasi konuşmaların ardından seçimlere geçilecek.Genel başkan, genel merkez organlarının seçimi yapılacak. Yeni seçilen genel başkanın konuşmasının ardından MHP’nin 11. Olağan Büyük Kurultayı sona erecek.