MHP'den 35 yıl sonra tek adaylı kongre

MHP'den 35 yıl sonra tek adaylı kongre
MHP'den 35 yıl sonra tek adaylı kongre
MHP İstanbul 11. Olağan Kongresi, 12 Eylül'den sonra ilk kez tek adayla düzenlendi. 30 Mart yerel seçimlerinden sonra MHP İstanbul İl Başkanı Abdullah Başkan'ın istifası ile boşalan koltuğa atanan Memet Bülent Karataş yarışa tek aday olarak girdi.

RADİKAL -  MHP İstanbul İl Kongresi, Beşiktaş İntegral Akatlar Spor Salonu'nda düzenlendi. Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı ve ilçe teşkilatlarının katıldığı kongreye MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Vekili Meral Akşener, İstanbul Milletvekilleri Engin Alan, Atilla Kaya, Murat Başeskioğlu, Durmuş Ali Torlak da katıldı. Kongreye katılan isimler arasında MHP İl yöneticisi oyuncu Mehmet Aslan da vardı.

12 EYLÜL'DEN BU YANA İLK KEZ TEK ADAYLI SEÇİM 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ila başlanan kongrede, 30 Mart Yerel seçimlerinden sonra MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkanı'ın istifası nedeniyle boşalan koltuğa atanan Memet Bülent Karataş'ın aday olduğu tek liste yarıştı. Türk ve Doğu Türkistan bayraklarının yer aldığı salona seslenen Memet Bülent Karataş, "Bakanların hırsızların önüne yattığı, bakan kollarında 700 bin liralık saatlerin ve yandaş iktidar zenginlerinin arsız ağızlarında küfürler olarak gözümüze sokulduğu bir Türkiye'de kongremizi yapıyoruz" dedi.

MOTİVASYONUMUZU AYAKKABI KUTULARINDA DEĞİL GÖĞÜS KAFESİMİZDE TAŞIYORUZ 

AK Parti'nin MHP'nin siyasi rakibi olduğunu söyleyen Karataş, " AKP bizim siyasi rakibimiz olmakla birlikte, ondan önce ideolojik rakibimizdir. MHP'nin ve AKP'nin ideolojik hedefleri, bizi siyasal alanının dışında toplumsal alanda da karşı karşıya getirmektedir. Bu durumun farkında olan milliyetçi kadroların bilmesi ve yapması gereken, siyasi alanda olduğu gibi toplumsal alanda da değer üretmek olmalıdır. Biliyorum ki; onlar motivasyon kaynaklarını ayakkabı kutularının içinde saklarken bizler göğüs kafesimizin içinde taşıyoruz" ifadelerini kullandı.

ÜLKÜCÜLER SADECE TERÖR AZDIĞINDA AKLA GELDİ 

Karataş, "Çevreyle, sağlıkla, ulaşımla, kadın sorunlarıyla, maneviyatla, kültürle, eğitimle, yoksullukla mücadeleyle ilgili birikimimiz hep yok sayılmak istendi. 'Nerede bu ülkücüler' sorusu sadece terör azdığında akla geldi, getirildi. Sadece ekonomik hasılanın değil, sadece kültürün ve sanatın değil, haberin ve yorumun en çok üretildiği bu şehirde bu imajı değiştirmek mecburiyetindeyiz" dedi.

KIRGINLIĞA SEBEBİYET VERMEMEK İÇİN TEK ADAYMHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan MHP İstanbul İl teşkilatının oluşturduğu yönetimin birliği, beraberliği temsil ettiğini belirterek "MHP kongreleri son derece demokratik bir şekilde devam etmektedir. Seçime hazırlanıyoruz, herhangi bir kırgınlığa sebebiyet vermeden birleştirici, toparlayıcı bir irade ortaya çıktığı için tek adayla girdik" şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN SÖZÜ PANKART OLDU

Salonda "Hırsızlık oğuldan babaya değil, babadan oğla geçer", "Haksızlığa ve Adaletsizliğe uğramış İstanbul'un avukatıyız" yazılı pankartlar dikkat çekti. Konuşmalar sırasında engelli vatandaşlar için işaret diliyle anlatım yapıldı. Konuşmaları ardından oy vermeye geçildi. Delegeler sahne önüne hazırlanan sandıklarda oylarını kullandı.

Yarışa tek aday olarak giren Memet Bülent Karataş, 530 oyla MHP İstanbul İl Başkanlığı'na seçildi. Kongrede 600 delegenin 572'si oy kullandı, 42 oy da geçersiz sayıldı.
(DHA-EZGİ ÇAPA)