MHP'den AKP'ye koalisyon için 4 şart

MHP'den AKP'ye koalisyon için 4 şart
MHP'den AKP'ye koalisyon için 4 şart
MHP, pazartesi günü koalisyon için kendilerini ziyaret edecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 4 şart sunacak.

RADİKAL - MHP , pazartesi günkü görüşmede AK Parti’den gelecek olası bir koalisyon teklifi için 4 şart belirledi.

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat, CNN Türk haber bültenine bağlanarak kritik AK Parti-MHP koalisyon görüşmesi öncesinde MHP'deki son durumu anlattı. Buna göre, MHP'nin AK Parti ile koalisyon yapmak için 4 şartı var. Bu şartlar ise şunlar:


MHP’nin koalisyon için AKP ’ye sunacağı şartlar şunlar:

1- Çözüm sürecinden tamamen vazgeçilmesi

2- Anayasanıın ilk dört maddesinin korunması

3- Yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesi

4- Cumhurbaşkanının "yasal sınırları" içine çekilmesi

 

ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.


MADDE 2.– Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

MADDE 3.– Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

MADDE 4.– Anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2'nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.


  http://www.radikal.com.tr/141647714164772

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gülelim mi? - Hayal Denizi03

  MHP Genel Başkanı Ve Parti yönetimi de biliyor ki AKP koalisyon için kapılarını çalmayacak. Dostlar alışverişte görsün, 45 günlük süre dolsun ve Kılıçtaroğlun'a hükümet kurma görevi verilmesin istiyor. Bahçeli de bile bile lades diyerek AKP ve Sultanın elini rahatlatıyor. Onun dışındaki konuşmalar süpekilasyondur. Bahçeli 80 milletvekili ile koşulsuz destek verse bile koalisyon olmaz.

  AKP ne istiyor - doganko

  AKP koalisyon istemiyor ki. Bakanlıkları paylaşmaya niyeti yok. Onun isteyebileceği seçimlere kadar hükumette tek söz sahibi olmak. Koalisyon isteseydi CHP den daha iyi bir alternatif bulamazdı.