MHP'den başkanlık sistemine 'hayır'

MHP'den başkanlık sistemine 'hayır'
MHP'den başkanlık sistemine 'hayır'
Başkanlık sistemine CHP'nin ardından MHP de karşı çıktı. MHP lideri Devlet Bahçeli, "Başkanlık sistemini uygun bulmuyoruz" dedi

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin grup toplantısında gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tiyatroların özelleştirilmesiyle ilgili tartışmalara değinen Bahçeli, tepki gösteren tiyatro sanatçılarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın hışmına uğradığını söyledi.

Bahçeli, "Tiyatroya ve tiyatroculara yönelik 'despot', 'kibirli', 'tepeden bakanlar', 'yarım porsiyon aydınlar', 'ellerinde viski olanlar' ifadeleri Başbakanın ağzından kurşun gibi çıkmıştır" dedi.

 'KOMEDYEN OLARAK PARLAK BİR GELECEK BEKLİYOR'

Bahçeli, "Merak etmekteyiz ki tiyatrocular halkın parasıyla halkı nasıl aşağılamışlardır? Asıl takla attırmak, 'gözünüzü toprak doyursun' demek vahşi bir aşağılama değil midir? Kendisini köşebaşı ve sokak tiyatroları sahnelerinde komedyen olarak parlak bir gelecek beklemektedir" diye konuştu.

'ANAYASA İÇİN MASADAN KALMAYACAĞIZ'

Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına ilişkin yorumlarda da bulunan Bahçeli, şunları söyledi:  "Değişik siyasi partiler, üniversiteler, dernek ve vakıflar ile temasa geçilmiş bunların görüşleri alınmıştır. Biz elimizi taşın altına koyma hazırız ve bunda da son derece kararlıyız. Herkes bilmelidir ki, MHP sonuna kadar masada oturacak üzerine düşen ne varsa yerine getirecektir. Yeni anayasanın en kısa zamanda tamamlanması en büyük dileğimizdir. Hepsinden de önemlisi yeni anayasa Cumhuriyetin ruhuna zarar vermeyecek bir güvence sunmalıdır."

'BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIYIZ'

Devlet Bahçeli, Grup Toplantısı'nın ardından başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Bahçeli, ''MHP olarak geçmiş dönemde Türkiye'nin gündemine sunulmuş olan başkanlık sistemi üzerinde görüşlerimizi çok net olarak ifade etmiştik. Türkiye'nin bugünkü siyasi, sosyal ortamı içerisinde başkanlık sistemini uygun bulmuyoruz. 'Parlamenter sistemle Türkiye hedefe doğru yürümelidir' düşüncesini hala paylaşıyoruz'' diye konuştu.  Bahçeli, ''Zamanlamayı manidar buluyor musunuz?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Artık Sayın Başbakan ve yol arkadaşlarının bu usulü, alışkanlık haline dönüşmüştür. Mutlaka, yurtdışına çıkarken kendisini unutturmayacak bir konuyu ülkenin gündemine vermektedir. Partisinin üst yöneticileri ile yandaş medyalar aracılığıyla dönünceye kadar bu da tartışılmaktadır. Her gidişinde bunu yapıyor. Bunları normal karşılamak lazım. Medya da bu kadar aşırı bir şekilde olağanüstü bir anlam yüklememelidir. Dershanelerin kapatılması konusu böyledir, tiyatro konusu böyledir, başkanlık sistemi böyledir ama bozuk sütü bir türlü ağzına almıyor. Bunlar üzerinde dursa daha gerçekçi politika üzerinde faaliyetini sürdürmüş olur.''

CHP DE BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞI

CHP, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın ortaya attığı "başkanlık sistemi"ne karşı çıkmıştı.  Açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi "Türkiye'nin tartışması gereken başkanlık sistemi değildir. Türkiye parlamenter sistemden vazgeçmemelidir'' dedi. (Ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/108734810873485

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MHP BAŞBUĞCULUKTAN VAZ MI GEÇTİ? - Sedat Gürsel

  Mazisinde Başbuğ diyerek tek adamın peşinde koşan bir siyasi hareketin, tek adamlığa karşı duruşu pek inandırıcı değil. MHP'nin kimyası tek adamlığa çok yatkındır. AKP'nin şehir ve devlet tiyatrolarına karşı oluşunu eleştirmek için daha vurucu örnekler de verebilirdiniz sayın Bahçeli... Örneğin Devlet Bankalarından Başbakan'ın dünürüne yandaş medya yaratmak için hiç göz kırpmadan verilen kredi var. Başbakan devlet tiyatro yapar mı diyor ama devlet yandaş medya yaratmak için paraları saçabiliyor!..

  Başkanlık Sisteminin ardındaki sis perdesi dağılınca... - drhakanabi

  Ortaya İstanbul'a bağlı Marmara-Ege; Ankara'ya bağlı Orta Anadolu; Trabzon'a bağlı Karadeniz, Diyarbakır'a bağlı Kürdüstan olmak üzere ABD güdümlü bir Başkan ve en az dört parçaya bölünmüş bir Türkiye bizi beklemektedir.Tüm yaygaralar, gargaralar asıl bu amacı gizleme çabasıdır.Çok ince bir şekilde yıllar önceden yazılan sinsi planlar uygulamaya sokulmaktadır. En son örnekte Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarının satışında mutakabiliyetin kaldırılarak halen T.C vatandaşları Ermeni ve İsrail'de toprak alamazken, Ermeni ve Yahudi lobilerinin Obama'ya baskısı ve sonuçta Türk Hükümeti'ne yapılan baskı ve şantajlarla bu yasalar TBMM'den liderin güdümündeki milletvekillerince geçirilmektedir. T.C Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması,mayın temizleme karşılığında İsrail'e verilemeyen bölgenin tampon bölge yutturmacası ile İsrail güdümündeki Barzani'ye bağlanma çabaları ve daha halkın gözü önünde açıkça yaşanan BOP eşbaşkanlıkları hep somut örnaklardir.Bunları halkta görmekte ama rahatından olmamak için vurdumduymaz davranmaktadır. Daha parti içi demokrasi ilkelerini oturtamamış ve liderlerin iki dudağı arasında siyasi geleceği olan şuan ki parlamanter yapımızla Başkanlık sistemini tartışmak en hafif tabiri ile arsızlığın daniskasıdır. Bu cahil toplum yıllarca televole, seks, yerli dizi kültürü ile milli benliğini kiraya vermiştir.Unutulmamalı kiraya veren yarın satar o zaman da şimdiki Dünya Ekonomik Sisteminde içimizden bir Atatürk daha çıkmasına asla müsade etmezler.Bu bakımdan öncelikle başta seçim sistemimizi adaletli hale getirip,demokrasiye kurulan baraj sistemini kaldırıp,çok sesli ve gerçekten tabandan gelerek parti teşkilatlarınca delegelerin onayını alarak bileğinin hakkıyla gelen milletvekillerince oluşturulan tam bağımsız millet meclisinde hiç bir kulun gölgelemediği bir ortamda halen mevcut sistemdeki sakatlıkların düzeltilerek hakiki bir sivil anayasa hazırlanarak halk iradesinin sekteye uğratılmadan yasama yani TBMM yansıtıldıktan sonra o demokrat zeminde Başkanlık mı? Yarı Başkanlık mı? Eyalet sistemi mi? Ne gerekiyorsa o bağımsız ortamda milletin kaderine yine milletin içinden gelen vatan evlatlarınca karar verilmesidir. Kimse kusura bakmasın ''Kontenjan milletvekilleriyle dolu bir meclis tam anlamıyla halk iradesini yansıtamaz o iradede liderin gölgesi her daim olur.''Tüm demokrasi mücadelesi veren ve kendini savcı-avukat yerine koymayan liderlerin olacağı TBMM çatısı altında parlak günlere hazırlayan siyasetçsivil toplum örgütü çalışanlara saygılarımla...i

  BRAVO - HARAYDIN

  Bu coğrafyada demokrasi notu yüz üzerinden 30'dur.Dünyada demokrasi notu 50-70 arasındadır.Dolayısıyla demokrasi notu düşük ülkelerde başkanlık yarı başkanlık Afrika tipi demokrasilere döner,anlamsızdır,imkansızdır.

  başkanlık sistemi - geceu25 uğur

  başkanlık sisteminde başkana verilen bütün yetkileri istediği gibi kullanır başkan. hükumet düşecek düşmeyecek derdi olmaz. RTE diğer partilerin muhalefetini hiçe saydığı yetmiyormuş gibi parti içi muhalefete bile dayanamadığını açıkça göstermiştir. tebrik ederim bu kadar korkusuzca her istediğimi yaparım ,hatta oy aldığım kişilere bile sormam, olur ya karşı çıkarlarsa onların bile devirmesine izin vermem yasasını teklif ettiği için. dört sene duracak hiç kimse gönderemeyecek hatta 5 sene yapmazsa iyidir.

  Komedimi bu..mehpe - turkdanis

  AKP zaten başkanlık sistemi geçmiş durumda, sayende, baykal meclisi blokladığında sen MECLİSE girdin c. başkanlığı makamını elle Sn Abdullah Güle vermedinmi,, sussst...sen bari konuşma.... bu arada Sn bahçeli bir sorum olacaktı sizde kesin takip ediyorsunuz bu gazeteyide...Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof.Dr.Orhan Kavuncu demişki,Irkçılık atlarda olur,insanlar ırkçılık yapmaz demiş,,bu sorunun en doğru adresi siz olarak NE DİYORSUNUZ BU AÇIKLAMAYA ???????NEDİR CEVABINIZ MERAKLA BEKLİYORUZ