MHP'den BDP'ye anlamlı destek

MHP'den BDP'ye anlamlı destek
MHP'den BDP'ye anlamlı destek
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, BDP'nin, tutuklu ve hükümlülerin ailelerin sorunlarına ilişkin Meclis'te araştırma açılmasına ilişkin grup önerisine destek verdiklerini belirtti.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da, BDP ’nin, tutuklu ve hükümlülerin ailelerin sorunlarına ilişkin Meclis’te araştırma açılmasına ilişkin grup önerisi görüşüldü. BDP’nin grup önerisine destek veren MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, şöyle dedi: 

“Bu araştırma önergesi doğru bir araştırma önergesidir. Gündeme alınması bana göre bir toplumsal sorumluluk olarak çok şerefli bir görev olacaktır. Mahkum ve tutuklular bize emanettir. Ailelerini, çocuklarını, ana babalarını da cezalandırıyoruz bu doğru değil, bu adalet de değildir. Bu araştırma önergesi doğru bir araştırma önergesidir. TBMM’de, tutuklu ve hükümlülerin ailelerin yakınlarının içinde bulunduğu sorunları araştırıp sebeplerini bulup tedbirlerini geliştirmek için bir komisyon kurulması doğru bir iş olacaktır. İktidar partisi diyor ki; ‘odamız yok’. İnsani sorunları çözmek açısından, hiçbir bedelin hesabını da yapmadan, o doğruyu dile getirilenle de ilişkilendirilmeden, hiçbir peşin hüküm arkasına da saklanmadan, bence bu komisyonun kurulması, gerçekten tutuklu ve hükümlülerin ailelerin içinde bulunduğu sorunların araştırılıp tedbirlerinin belirlenmesi, Meclis’in ve milletvekillerin ortak sorumluğudur.” 

“HOŞGELDİN DAYAĞI GELENEĞE DÖNÜŞMÜŞ”
 
Cezaevlerinde yaptıkları ziyaretleri anlatan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da, “Hoş geldin dayağı geleneğe dönüşmüş. İlk girişte arama yapılıyor. Çırılçıplak soyulup, cinsel organlarına kadar aranıyor” dedi. Sincan Cezaevi'ne gitmek için izin isteğini, ancak verilmediğini kaydeden Ağbaba, “Sakıncalı milletvekili oldum cezaevleri konusunda” diyerek tepkisini dile getirdi.
 
Cezaevlerinde imama, papaza, hahama izin verildiğine işaret eden Ağbaba, “Dedeye gelince yok, Alevi dedesiyle görüşmek istiyorum, yok. Bu da ayrı ayrımcılık” dedi.
Birkaç gün içerisinde tedavi görmezse ölecek kişilerin olduğunu da ifade eden Ağbaba, bu kişilerin tek tek isimlerini de saydı. AKP Çankırı Milletvekili İdris Şahin de, gerekçe kısmında ifade edilen bölümlere katılmadıklarından aleyhte oy kullanacaklarını söyledi. Görüşmelerin ardından BDP’nin grup önerisi kabul edilmedi. (ANKA)