MHP'den Kılıçdaroğlu'na bir ret daha

MHP'den Kılıçdaroğlu'na bir ret daha
MHP'den Kılıçdaroğlu'na bir ret daha
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'nin dışardan desteğiyle bir CHP-MHP koalisyonu kurması önerisine MHP cephesinden bir tepki daha geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı E. Semih Yalçın, "HDP ile aynı çuvala girmeyi göze alabilen CHP'ye AKP ile koalisyona gitmeyi salık veririz" dedi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, koalisyon formülüne MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili E. Semih Yalçın’dan da eleştiri geldi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Yalçın, “CHP tarihi sorumluluğunu yerine getirmemiş, Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkması gerekirken, sözde çözüm sürecinin mimarı ve uygulayıcısı olmak istemiştir. Hatta zaman zaman AKP ile bu konuda yarışa bile girmiştir. MHP’yi millete havale etmeye kalkan zihniyete de hatırlatmamız: ’MHP’yi millete havale edemezsiniz çünkü partimiz zaten milletin sinesindedir’. Bu nedenle MHP milletsiz ve devletsiz bir koalisyon seçeneğini asla düşünemez. O halde HDP ile aynı çuvala girmeyi göze alabilen CHP’ye AKP ile koalisyona gitmeyi salık veririz. Asıl sorun; koalisyon seçenekleri veya seçeneksizliği değil, siyasi partilerin ilkesizliğidir” dedi.

YÜZDE 60’LIK BLOK YANITI

Semih Yalçın, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ’ye medya üzerinden yaptığı yakışıksız teklif partimiz tarafından tepkiyle karşılanınca yazılı bir açıklama yaparak durumu tevile kalkışmıştır. Kılıçdaroğlu, açıklamasında ’Biz yüzde 60’lık blok derken kimsenin kimseyle bir arada olmasını, bir siyasi ortaklığı değil, Türkiye’nin önceliği olan hukuk ve demokrasi üzerindeki tahribatın giderilmesi için halkın bize verdiği sorumluluğu anlatmaya çalıştık’ demiştir.

CHP’nin Sayın Genel Başkanının bu son açıklamaları, aşağıdaki hususları kamuoyuyla paylaşmayı zorunlu kılmıştır: Yüzde ’60’lık blok’un gerçekten caiz bir tabir olabilmesi için, ortaya çıktığı varsayılan blokta yer aldığı düşünülen siyasi partilerin fikir ve ilkelerinde, beyannamelerinde, halka verdiği sözlerde en azından asgari müştereklerin olması icabeder.”