MHP'den, Kılıçdaroğlu'na koalisyon yanıtı: O işin olmayacağı açık

MHP'den, Kılıçdaroğlu'na koalisyon yanıtı: O işin olmayacağı açık
MHP'den, Kılıçdaroğlu'na koalisyon yanıtı: O işin olmayacağı açık
MHP Grup Başkanvekili Yusufu Halaçoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun koalisyon önerisine yanıt verdi. Halaçoğlu, "Genel Başkanımız, HDP'nin içeriden ya da dışarıdan desteğiyle bir koalisyonda yer almayacağımızı belirtti. O işin olmayacağı açık. Devlet Bey'in 'Sırf Başbakan olmak için ilkelerinden vazgeçti' dedirtmesi mümkün değil" diye konuştu.

RADİKAL-25. Dönem parlamentosunun milletvekilleri kayıt yaptırmaya devam ediyor. Kaydını yaptıran Yusuf Halaçoğlu, gazetecilerin soruları üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun CHP ile MHP 'nin koalisyon kurması ve Başbakanlığı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin yapması önerisini değerlendirdi. MHP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin, HDP'nin içeriden ya da dışarıdan destek vereceği bir koalisyonda yer almayacaklarını açıkladığını belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun MHP ile koalisyon kurma ve Bahçeli'nin Başbakan olması önerisi için "O işin olmayacağı açık" dedi.

Kılıçdaroğlu'dan Bahçeli'ye: Başbakan sen ol!


Koalisyon için CHP ve MHP'nin milletvekili sayısının yeterli olmadığına işaret eden Halaçoğlu, üçüncü partinin desteğinin gerektiğini belirtti.
Kılıçdaroğlu'nun üçüncü parti olarak HDP'yi kastettiğini sandığını ifade eden Halaçoğlu, "Genel Başkanımız, bizim HDP'nin içeriden ya da dışarıdan desteğiyle bir koalisyonda yer almayacağımızı belirtti. Dolayısıyla o işin olmayacağı açık" diye konuştu.
Bahçeli'ye Başbakanlık teklifinin bu durumu değiştirip değiştirmeyeceği sorulan Halaçoğlu, "Her siyasi parti iktidar, her genel başkan başbakan olmak ister. Devlet Bey'in çok özel bir yanı vardır, 'önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben' der. Başbakanlık ikinci plandadır. Başbakan olmadan ülkeye hizmet edilecekse onu da eder. 'Sırf Başbakan olmak için ilkelerinden vazgeçti' dedirtmesi mümkün değil" dedi.

İHSANOĞLU'NDAN MECLİS BAŞKANLIĞI YANITI 

MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu da gazetecilerin, "Meclis Başkanlığı için adının geçmesi" ile ilgili soruları üzerine, sözlerine ramazanın hayırlı olması temennisinde bulunarak, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatından duyduğu üzüntüyü ifade etti.
Meclis Başkanlığı konusunda bir şey söylemesinin mümkün olmadığını ifade eden İhsanoğlu, "Çünkü, bunlar genel başkanlar seviyesinde yapılacak müzakereler içerisinde tespit edilecek hususlardır. Bunun muhatabı sayın genel başkandır. Ben bu partinin bir milletvekiliyim. O bakımdan bu soruların muhatabı sayın genel başkandır, Başkanlık Divanı'dır. Onun için benim bu konuda herhangi bir beyan vermem uygun olmaz" diye konuştu. İnsanoğlu, "HDP'nin dışarıdan desteklediği, CHP-MHP koalisyonuna nasıl bakarsınız?" sorusuna ise yanıt vermedi.

AA


  http://www.radikal.com.tr/138217613821764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hep aynı - canayan

  mhp mi? bildiğiniz gibi. sorumluluk almayıp şikayet etmekten başka birşey yapmaz. bir kere de elini taşın altına sok be kardeşim. tamam söz yine şikayet edersin dilediğin kadar...

  mhp yönetiminin ya kafası karışık ya da mhp tabanını kandırmaya çalışıyorlar. - hamzaakyol

  bir taraftan "hdp'nin içinde olduğu bir oluşumda olmayacağız" açıklaması yapıyorlar, diğer taraftan "hdp ile akp hükümeti kursun" açıklaması yapıyorlar. Eğer hdp çok kötü ise, niye akp ile hükümet kurmasını öneriyorsunuz, yok, size göre hdp'nin hükümette olmasının ülke açısından bir sakıncası yoksa niye "bizim kırmızı çizgimiz var" diyorsunuz. bir başka çelişki "yolsuzlukların hesabını soracağız" diyorsunuz sonra da "hükümeti AKP kursun" diyorsunuz. söylediğiniz sözlerin anlamını bilmiyor musunuz yoksa mhp tabanını mı kandırmaya uğraşıyorsunuz?

  yapılan sözde milliyetçilik - user1150966

  “Millî birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek geliştirmek millî ülkümüzdür demiştir Atatürk, MHP cephesinin çağrılar, alternatifleri elinin tersiyle geri çevirip burnu havada ben istememci tavrı ile ülkücülük ve milliyetçilikten bayaa uzak bir parti olduğunu gösteriyor. onu bunu istemeyerek kualisyon kurulmasına engel olmaya çalışıyor ve ülkeyi erken seçime götürüp oy oranınızı yükselteceğinizi sanıyorsanız çok büyük bir hayal içindesiniz demektir. ırk, düşünce, sınıf ayrımcılığı yapılıyor ise bir zahmet parti mottonuzu değiştirin'de milliyetçilik kavramı bizim dedelerimizden öğrendiğimiz gibi bütünleştirici ve destansı kahramanlık olarak kalsın.

  Daha once gecilmedi mi? - user1027915

  Sirf basbakan olmak icin ilkelerinden vazgecmez deniyor, pekala secim gecesi cikip hic kimse ile koalisyon kurmayiz dedi, Oslo dan filan bahsetti. Peki gecen gun nasil oldu da o laflari unutup akp ile koalisyona 'belirli sartlar dahilinde' olumlu bakti? Demek ki ortada ilke falan yok..