MHP'den koalisyon açıklaması: Seçim hükümetine üye vermeyeceğiz

MHP'den koalisyon açıklaması: Seçim hükümetine üye vermeyeceğiz
MHP'den koalisyon açıklaması: Seçim hükümetine üye vermeyeceğiz
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı koalisyon görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "4 maddelik ön şartımız kabul edilmedi, uzlaşma zemini oluşmadı" ifadesini kullandı. Bahçeli açıklamasında, "MHP seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecek" dedi.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet kurma süreci kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından bugün de MHP lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından açıklamada bulunan Başbakan Davutoğlu, "Koalisyon ihtimali kalmadı" açıklamasında bulundu. 

Davutoğlu'nun ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli'den de beklenen açıklama geldi. Bahçeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Milliyetçi Hareket Partisi olarak, daha önceden kamuoyuyla paylaştığımız 4 maddelik ilke ve önşartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmamıştır. Bu itibarla koalisyon hükümeti kurmak için lazım gelen uzlaşma zemini oluşmamış ve siyasi anlaşma iklimi vasat bulmamıştır.

Davutoğlu: MHP ile de koalisyon zemininin olmadığı açıkça ortaya çıktı


Söz konusu 116. Madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde mevcut Bakanlar Kurulu çekilecek ve Cumhurbaşkanı geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir.

Ankara kulisi: Bahçeli Davutoğlu'na 'görevi iade et' çağrısı yapacak


'KOALİSYON HÜKÜMETİ İHTİMALİ ÇOK AZALMIŞTIR'

Şimdilik görünen odur ki, mevcut siyasi kompozisyonda bir koalisyon hükümeti ihtimali çok azalmıştır. Ve Türkiye 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri'nin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır.

TIKANIKLIĞIN VE UZLAŞMAZLIĞIN AKTÖRLERİNİ HERKES GÖRECEK

Bundan sonraki siyasi süreç ne olursa olsun, bugünkü tıkanıklığın ve uzlaşmazlığın asıl neden ve aktörlerini herkes yakından tanıyacak ve görecektir.