MHP'li Durmaz: Hükümet etme sorumluluğunu üstleniriz

MHP'li Durmaz: Hükümet etme sorumluluğunu üstleniriz
MHP'li Durmaz: Hükümet etme sorumluluğunu üstleniriz
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, yeni hükümet senaryolarına ilişkin "Baştan kesin hatlarla 'Biz yokuz' demiyoruz. 'Önce diğer seçenekleri deneyin' diyoruz. Şartlarımızı ortaya koyuyoruz. Hükümet etme sorumluluğunu sonuna kadar üstleniriz. HDP'nin içerisinde olduğu hiç bir yapıya bizim içerden dışardan destek vermemiz söz konusu değildir" DEDİ.

RADİKAL - MHP Genel Başkan Yardımcısı Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, ülkede birilerinin kriz çıkarmasına müsade etmeyeceklerini belirtirken, “Hükümet etme sorumluluğunu sonuna kadar üstleniriz. HDP’nin içerisinde olduğu hiç bir yapıya bizim içerden dışardan destek vermemiz söz konusu değildir” dedi.

Yozgat’ta, basın mensuplarına seçim sonuçlarını değerlendiren Sadir Durmaz, öncelikli olarak, Oslo’dan bu tarafa paydaş olan partilerin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti. Durmaz, “Türkiye’de ortaya çıkan tablo çok açık ve net bir şekilde hiçbir partiye tek başına iktidar olma imkanı vermemiştir. Bu tablodan bir koalisyon çıkacağı herkesin malumudur. Ancak MHP olarak biz sayın genel başkanımızın ilk gün yapmış olduğu açıklamanın arkasında sonuna kadar duruyoruz. Diyoruz ki öncelikli olarak, çözümde ortaklaşan, çözümde paydaş olan diğer partilerin, yani Oslo’dan bu taraf, 1 Ağustos 2009 da Polis Akademisi’nde başlattıkları, adına çözüm, açılım dedikleri projenin paydaşı olan partiler var. Bunu sürdürme konusundaki kararlılığını beyan eden partiler var. Bunların bir araya gelmesi lazım. Bunların öncelikli olarak, bu çözümden bu açılımdan neyi kast ettiklerini, bu iktidar imkanıyla çok açık şekilde realize etmeleri gerekiyor” dedi.

‘KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR’

MHP olarak kırmızı çizgileri ve şartları olduğunu belirten Sadir Durmaz, “Türk milletinin kırmızı çizgilerini aşındıranlar gibi bizim kırmızı çizgilerimizden geri adım atmamızı bekliyorlarsa, sükut-u hayale uğrarlar. Bizim çizgilerimiz, çözüm süreci rafa kalkacak, Cumhurbaşkanı Anayasal sınırlarına çekilecek ve 17- 25 Aralık dahil bundan önce ne kadar yolsuzluk olayı varsa hepsinin sorumlularına gidilecek hepsinin üzeri açılacak ve hepsiyle ilgili kovuşturmalar, soruşturmalar yeni baştan ele alınacak. Bizim söylediğimiz budur. Bu şartları kabul ediyorlarsa, biz elbette, bu ülkede birilerinin buradan bir kriz çıkartmasına müsaade etmeyiz. Hükümet etme sorumluluğunu sonuna kadar üstleniriz. HDP’nin içerisinde olduğu hiçbir yapıya bizim içerden dışardan destek vermemiz söz konusu değildir. HDP ile hiçbir şartta bir araya gelmemiz de söz konusu değildir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, CHP Milletvekili Deniz Baykal ile yaptığı görüşme konusuna da değinen Durmaz, “Baştan kesin hatlarla ’Biz yokuz’ demiyoruz. ’Önce diğer seçenekleri deneyin’ diyoruz. Şartlarımızı ortaya koyuyoruz. Cumhurbaşkanı başka bir partinin iç işlerine karışıyor olması da bizim kırmızı çizgilerimizde ne kadar haklı olduğumuzun göstergesidir” diye konuştu.
Harun GÖKÇEOĞLU/DHA


  http://www.radikal.com.tr/137753813775383

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sizi zorla tutan yok... - M.Narin

  madem HDP'nın, yanı mılyonlarca ınsanın sectıklerı vekıllerın oldugu yerde olmak ıstemıyorsunuz o zmn meclıse de gırmeyın. SÖZÜNÜZÜN eri olun.

  mhp değişmek zorunda. - hamzaakyol

  ölüm ile yaşam arasında, kandan beslenmek ile barış içinde birarada yaşama arasında, çocukların anne babasının yanında büyümesi ile yetim büyümesi arasında, insanca yaşam ile, acı, ölüm ve gözyaşı arasında bir seçim yapmak zorunda. kürt sorununun çözümünde pkk ile gizli pazarlık yapılmasına karşı olabilir. chp'de bu tür pazarlıklara karşı, ancak kürt sorununun çözümüne karşı gelmek, cenazelerin devamını istemek, çocukların yetim büyümesinden zevk almak, insanların acı çekmesinden mest olmak anlamına gelir. kürt sorununun çözümünde tabii ki farklı düşünebilirler. ancak bu sorunun çözümünde kanı değil, siyaseti seçmiş insanlara karşı çıkmak, "İnsanlar ölsün, çocuklar yetim kalsın, analar ağlasın" demektir. Onun için mhp, geçmişin korkularına saplanıp kalmaktan vazgeçip, türkiyenin iyiliği için yapılması gerekenler üzerinde cesaretle düşünmeli ve karar almalı. bu kadar dökülen kanda bir tarafta kürt sorununu silahla çözmeye çalışanlar varken, diğer tarafta da kürt sorununu hiçbir şekilde kabul etmeyerek, karşı tarafı silaha yönlendiren kafa vardır.

  MHP ve yeni turkiye - coolunuz

  Ne yazikki MHP hicbir zaman Turkiye icin birsey yapmamistir ve yapmiyacaktir. Milliyetci diyorlar kendilerine ama bu milliyetcilik degil IRK ciliktir. Fasiztliktir.