MHP´li Oktay Vural : MİT bir partinin teşkilatı gibi çalıştı

MHP´li Oktay Vural : MİT bir partinin teşkilatı gibi çalıştı
MHP´li Oktay Vural : MİT bir partinin teşkilatı gibi çalıştı
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekilliği adayı olmak için istifasını değerlendirdi. Hakan Fidan döneminde MİT'in bir partinin teşkilatı gibi çalıştığını ve çok büyük yara aldığını söyleyen Vural, "İlk kez bir MİT mensubunun siyasete girişte bir tercih kullanması aslında bu kurumu bir siyasi partinin aracı olarak kullandığın bir itirafıdır" dedi.

RADİKALMHP 'nin Trabzon il kongresine katılan Oktay Vural, siyasete atılmak için görevinden istifa eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a eleştirdi. Fidan'ın siyasete giren ilk MİT Müsteşarı olduğunu dile getiren ve Ak Parti hükümetinin devleti muhaberat, istihbarat devleti haline dönüştürmek istediğini kaydeden Vural, şöyle dedi: "Hakan Fidan'ın aslında isminin ilk geçtiğinde istifa etmesi gerekiyordu. Maalesef MİT bu dönem içerisinde toplum tarafından eleştirilen bir çok icraata muhatap olmuştur. Fişleme, dinleme, izleme, PKK ile Oslo'da görüşme, hukukun vermediği şekilde siyasi görüşmeleri yapmak gibi. Tüm bunların mimarı Hakan Fidan'dır. Fidan döneminde MİT, bir partinin teşkilatı gibi çalışmıştır. Milli İstihbarat Teşkilatı onun döneminde çok büyük bir yara almıştır. İlk kez bir MİT mensubunun siyasete girişte bir tercih kullanması aslında bu kurumu bir siyasi partinin aracı olarak kullandığın bir itirafıdır."
Ak Parti'nin devleti istihbarat devleti haline dönüştürdüğünü kaydeden Oktay Vural sözlerini şöyle sürdürdü: "Diktatörlüklerde, hukuk devletinin olmadığı yerlerde istihbaratın başındakiler çok etkili noktalara gelir. Bu yaklaşım, bu zihniyeti açıkçası deşifre etmiştir. Elbette böyle bir muhaberat devletini yönetmek için de elbette istihbarattan, bu tip işlerden anlayan birisini siyaseten getirmek istemeleri, bu zihniyeti deşifre etme açısından önemlidir. Önemli olan milletin vekili olmaktır. Bu bürokratik, oligarşik yapılanmanın bir temsilcisi olarak kendisine bir siyasi dokunulmazlık imkânı veriyor."


Oktay Vural, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 7 Şubat 2012'de 'şüpheli' sıfatıyla mahkemeye çağırılması, 7 Şubat 2015'de milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etmesi ve genel seçimin 7 Haziran 2015'de olması nedeniyle Fidan'ın hayatında 7 rakamının bir yeri bulunduğunun hatırlatılması üzerine de şu yanıtı verdi:
"İstifa için geceyi niye bekliyorlar? Günün başlangıcında yapsaydılar. Dolayısıyla bu 7 rakamında neden takıldı bilmiyorum. 7 başlı şamdandan mı esinlendiler bilmiyorum. 7 başlı ampul varken, 7 başlı Menorah İsrail devleti simgesi ondan mı esinleniyorlar? Onu da milletimizin takdirine bırakıyorum."

Fatih TURAN/TRABZON, (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/128870312887036

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user739964

  Ne kadar bağımsız olduğunu anladık. Geleceğin AKP başkanı. Deniz Baykal ve MHP kasetlerinin mimarlığından AKP mimarlığına .

  Fidan hep fidan olarak kalmaya mahkum - baizzet1925_379

  Erdogan`nin dümen suyundan çikmadan kanunsuz islere bulasan Fidan, Fettullah Gülen ile ayni katagoride yer almaya hak kazanmis durumda. Degil milletvekili , istersen seytan ol yargilanmaktan kurtulamayacaksiniz. Erdogan inise geçti bir kere, sizi kurtaramaz.

  - user386208

  İki tip bürokrat var artık ya hoca efendinin ya büyük ustanın. İşi düşenin önce hangisindensin diye sorması lazım

  - user386208

  Halkın milletin mit'i mevzusu nooldu?

  MHP'nin Geçmişi - user975415

  Bunu söyleyen MHP olunca haber komik durdu. 70'lerden bu yana Solcukarla; MİT, Polis, Askeriye ve bilumum resmi kurumlardan destek alarak çatışmaya giren MHP değil miydi? Daha geçmiş aylarda Kobanê eylemlerinde bir HDP'liyi polisten alarak işkence etmediniz mi? Şu fotoğraf aslında her şeyi açıklıyor; http://alinteri.org/foto/foto_haber/maras1978-4_15493fbb0758fb.jpg

  dikkat ederseniz - genco940

  devletin neresinden neresine kadar siyasileştiğini, kurumların hizmetlerinin nerelere kanalize edildiğini rahatça görürsünüz. Bana hizmet edersen koltuğun olur, etmezsen oturağın bile olmaz. AKP fanatikleri de ağızlarını açıp seyrederler. Nasıl olsa ekmek elden su gölden sosyal devlet anlayışı onlara çalışır.