MHP'li vekilden Demirtaş'a övgü

MHP'li vekilden Demirtaş'a övgü
MHP'li vekilden Demirtaş'a övgü
MHP Iğdır Milletvikili Sinan Oğan, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'ı övüp "Bu seçim, Demirtaş'ın kişiliğiyle HDP'yi Türkiyelileştirdi. Bu Türkiye için kazanımdır" dedi.

RADİKAL.COM.TR- MHP Iğdır Milletvikili Sinan Oğan, HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş'ı HDP'yi Türkiyelileştirdiği için övdü. Habertürk  gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin  MHP'li vekillerin görüşlerine yer verdi. Sarıkaya "MHP'nin nedenleri" başlığıyla kaleme aldığı yazısında şunları dile getirdi:

İki  haftadır Anadolu’yu geziyorum. Bursa’da Erdoğan’ın mitinginde de Kayseri’de İhsanoğlu’nun toplantısında da Mersin’de Kılıçdaroğlu ’nun gezisinde de karşılaştığım cümle aynı idi: “MHP kadroları eskisi gibi cevval şekilde sahaya neden inmiyor? Onları frenleyen ne?” MHP Lideri Devlet Bahçeli önceki gün indiği sahada, yarın Kayseri’den başlayıp Mersin-Adana, Kahramanmaraş ile devam edecek mitingler serisine hazırlanırken, MHP’lilerle nedenlerini konuştum. Şunu belirtmeliyim ki, MHP yönetimine muhalif olanlar da dahil, hemen hepsi, “İhsanoğlu’ndan iyi aday bulamazdık” diye söze başladı. Sahada aktif olamama konusunda farklı gerekçeler sıraladılar. Ayrıca büyük kitlelerin manevra kabiliyeti gibi, MHP tabanının harekete geçmesi de zaman alıyor.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, partili arkadaşının bu yaklaşımına katılmadı, Bahçeli’nin yarın Kayseri ile başlayacak miting serisine dikkat çekerek, toplumda var olan algının bir hafta içinde tersine döneceğini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın bakışı da aynı doğrultudaydı: “Çok iyi bir adayımız var. Biz sahadayız, ama ramazan dolayısıyla sakin bir süreçten geçtik, görünmemiş olabiliriz. MHP’nin gücünü 10 gün boyunca görürsünüz. Sandıklar açıldığında da MHP’nin gücünü herkes anlar.”

HDP'ye muhtaç olmadan

Peki, bütün bunlar MHP tabanı için yeterli mi? Yanıtını vermek için MHP’den gelen şu önemli tespiti de dikkate almak gerek: “Bizimkiler, ikinci tura kalan Erdoğan’ın, HDP ile pazarlığa muhtaç bırakıldığı için PKK’ya taviz vermek zorunda kalacağına inanıyor. ‘Erdoğan nasıl olsa seçilecek, hiç değilse PKK’ya taviz vermeden seçilsin’ istiyor.”

MHP’nin stratejist milletvekili Sinan Oğan bu görüşe katılmadı, MHP tabanının aksi yönde tutum takınacağını belirtip ekledi: “Bu seçim, Demirtaş’ın kişiliğiyle HDP’yi Türkiyelileştirdi. Etnik temele dayalı rijit yapıdan, sistemle uyumlu partiye dönüştürdü. Bu Türkiye için kazanımdır.

Seçimin ikinci tura kalması ise tam tersine MHP ile ortak tabanının motivasyonunu artırır; AKP -HDP pazarlığı da İhsanoğlu’nu seçtirir.” Çok değil, gelecek hafta sonu MHP’nin güçlü olduğu sandıklardan çıkan sonuçlar her şeyi gösterecek.

Yazının tamamı için tıklayın