MHP'liden 'Müslümansız' şehit tanımı

MHP'liden 'Müslümansız' şehit tanımı
MHP'liden 'Müslümansız' şehit tanımı

Bahçeli nin, Şehit sayılmak için Müslüman olmak şarttır sözleriyle başlayan tartışma sürüyor. Fotoğraf: CEM ÖZDİL/AA

Devlet Bahçeli'nin 'Şehit sayılmak için Müslümanlık şart' sözlerine karşılık, MHP'nin Meclis'e sunduğu şehit tanımında 'din unsuru'na yer verilmedi.

ANKARA  -  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , bir kişinin şehit sayılması için dinen Müslüman olması gerektiğini söyledi ama partisinin Meclis’e sunduğu ‘şehitlik’ tanımında buna yer verilmemesi dikkat çekti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Bahçeli’ye cevaben gayrimüslimlerin de şehit sayılabileceğini söyledi.
MHP lideri Bahçeli’nin önceki gün partisinin grup toplantısında hükümetin ‘şehit paketi’ni değerlendirip ‘sivil şehit’ kavramına karşı çıkması üzerine başlayan ve dün Radikal’in manşetine taşınan tartışma sürüyor. Bahçeli, “Birinin şehit olması için Müslüman olması mutlak gerekliliktir” demişti. Bu açıklamasının ardından MHP’den Meclis Başkanlığı’na ‘şehit tanımına’ ilişkin bir yasa teklifi sunuldu. MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in teklifi, Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik öngörüyor.
Teklifte, TSK ile Türk Polis Teşkilatı mensuplarından, her türlü illegal örgüt ya da suçluyla, yurtiçi ya da yurtdışında mücadele ederken, görevi başında olsun ya da olmasın ölen ya da öldürülenlere ‘şehit’, yaralananlara veya hastalanarak sakat kalanlara ise ‘malul gazi’ unvanı verilmesi öngörülüyor.
Çirkin, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımızın askerde şehit olan bir vatandaşın ırkı, dini, dili, kimliği noktasında bir tercihi olmadığı bana göre açık. Ben sayın genel başkanımızın kesinlikle Türk dBabaannenizin şehit listesievleti milleti yolunda bir görev yaparken hayatını kaybeden insanlar arasında böyle bir ayrım yapmak maksadıyla söylemediğini ifade ediyorum” dedi.
Radikal’in konuyla ilgili sorularını yanıtlayan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Şehit tanımı zaten Müslüman dinin getirdiği bir değer. Hristiyan dininde de varsa benzeri bir değer verilsin” dedi. 

Bozdağ: İslam’a sığmaz
NTV’de katıldığı bir programda ‘sivil şehitlik’ tartışmasına değinen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise “Müslüman askerin yakınlarına şu hakları veriyorum, öbürüne ‘senin dinin başka bu hakları vermiyorum’ demeyi İslam da adalet de vicdan da onaylamaz’ dedi. Bozdağ, hükümetin sivil terör kurbanlarına yönelik hazırlığına değinerek, “Bizim yaptığımız bir şehitlik tanımı değil. Ben hoca efendilere de bu konuyu sordum. İslam açısından baktığınızda, şehitlik makamını vermek veya almak bizim elimizde değil. Takdir Allah’a aittir. İslam eşit davranmayı emreder” dedi.
Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir ülke düşünün iki askeri var birisi gayrimüslim birisi Müslüman. Terörle mücadele ederken Müslüman olan askerin yakınlarına şu hakları veriyorum, öbürüne senin dinin başka ben sana bu hakları vermiyorum demeyi İslam da adalet de vicdan da onaylamaz. Şimdiye kadar şehit cenazelerini mitinge çeviren MHP şehit yakınları için bir şey yapmadı.” (RADİKAL)