MHP'ye mektup soruşturması

MHP'nin 313 generale gönderdiği ve hükümetin uyarılmasını istediği mektup, soruşturma konusu oldu.

ANKARA - MHP'nin 313 generale gönderdiği ve hükümetin uyarılmasını istediği mektup, soruşturma konusu oldu. MHP'nin 'Tarihi Görev Çağrısı' başlıklı mektubun 13 Haziran'da 313 general başta olmak üzere askeri, siyasi ve üst düzey bürokratlardan oluşan yaklaşık 7 bin kişiye gönderildiği ortaya çıkmıştı. Mektupta, hükümetin 'yanlışlar yaptığı' savunularak uyarılması istenmişti.
Adalet harekete geçti
Adalet Bakanlığı'nın mektubu incelemeye aldığı ve bununla suç işlendiği düşüncesiyle gereğinin yapılması istemiyle dosya hazırladığı belirlendi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, mektupla ilgili inceleme yapılması için hazırladığı ve konuyla ilgili gazete haberlerine de yer verdiği dosyayı, Partiler Yasası kapsamında değerlendirilmek üzere Ankara Başsavcılığı'na gönderdi.
Ankara Başsavcılığı ise incelemenin kendi görev alanında olmadığı görüşü ve mektupta herhangi bir suç unsuru bulunup bulunmadığına ve kimlerin sorumluluğu olacağına ilişkin Siyasi Partiler Yasası yönünden yapılacak incelemenin Yargıtay'ın görev alanında olduğu gerekçesiyle, dosyayı Yargıtay Başsavcılığı'na iletti. Siyasi partilerin faaliyetlerini izlemek ve gerektiğinde haklarında dava açmak yetkisine sahip olan Yargıtay yetkilileri, dün dosyanın kendilerine ulaşmadığını söyledi.
Başsavcılığın, Adalet Bakanlığı'nca yapılan inceleme istemini paylaşması halinde mektubu, Partiler Yasası'nın 4. kısımda yasakladığı ve partileri kapatma nedeni saydığı 78. maddeye uygunluk yönünden değerlendirebileceği konuşuluyor. Madde 'Demokratik Devlet Düzeninin Korunması ile İlgili Yasaklar' başlığını taşıyor.