"Milletin vekili tutukluyken kendisi de esirdir"

"Milletin vekili tutukluyken kendisi de esirdir"
"Milletin vekili tutukluyken kendisi de esirdir"
Ergenekon ve Balyoz davalarından tutuklu bulunan Balbay, Haberal ve Alan ortak bir açıklama yaptı.

İSTANBUL - CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, yeni yasama yılının 1 Ekim'de başlayacağını anımsatarak, TBMM'yi, “üyelerinin yaşadığı hukuksuzluğa sessiz kalmamaya” çağırdı.
“Ergenekon” davasından tutuklu yargılanan Haberal ve Balbay ile “Balyoz Planı” davasının tutuklu sanığı Alan'ın ortak basın açıklaması, Haberal'ın avukatı Selen Karaçalı tarafından gazetecilere dağıtıldı.
Açıklamada, TBMM'nin yeni yasama yılı çalışmalarına, 1 Ekim 2012 Pazartesi günü resmen başlayacağı anımsatılarak, “Yüce Meclis geçen yıl eksikli açılmıştı. Bu yıl dileğimiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş temellerine saygılı, Misak-ı Milli sınırları içinde kardeşçe yaşamayı yürekten isteyen, halkın oylarıyla seçilmiş tüm milletvekillerinin Meclis'teki yerini almasıdır” ifadeleri kullanıldı.


“HALKIN OYLARI HİÇE SAYILDI”
Milletvekili seçilme sürecinin anlatıldığı açıklamada, Silivri'deki mahkemelerin “keyfi muameleleri” neticesinde milletvekillerinin Meclis'te yemin ederek görevlerini yapmalarının kasıtlı olarak engellendiği savunularak, “tutuklu milletvekillerini sadece bu kişileri aday gösteren partilerin sorunuymuş” gibi göstermenin Türk halkının oylarının hiçe sayılması anlamına geldiği kaydedildi.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Türkiye'nin sorunlarının başlıca ve tek çözüm yeri olan Meclis'in yeni yasama yılına hazırlandığı şu günlerde, yargıyı milli iradeye saygı göstermeye, TBMM'yi üyelerinin yaşadığı hukuksuzluğa sessiz kalmamaya, Türk milletini ise oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki, milletin vekili tutukluyken, kendisi de esaret altındadır.” (aa)