Milletvekillerinin seçim heyecanı

Meclis 1 Ekim'de işbaşı yapıyor. İlk iş başkanlık yönetim organlarının seçimi. Başbakan Erdoğan "Adayım Arınç" dedi.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi
YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM, yeni yasama yılında seçimle işbaşı yapacak. 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılında öncelikle, Meclis Başkanı, Başkanlık Divanı üyeleri (9 AKP, 5 CHP), ihtisas komisyonlarının başkanları (17), uluslararası komisyonların başkanları (8) ve grup başkanvekilleri (5 AKP, 3 CHP) seçilecek. Bu kişiler üç yıl görev yapacak.
Meclis yönetimindeki 48 koltuktan 40'ına sayısal çoğunluk nedeniyle AKP'liler oturacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Meclis İdare Amirliği ile kâtip üyelikleri seçimlerinde grubu serbest bırakacağı, diğer koltuklar için belirleyici olacağı ifade ediliyor.
En gözdesi Meclis Başkanlığı
AKP'de en çok Meclis Başkanlığı seçimleri konuşuluyor. Arınç'ın, TBMM Başkanlığı dışında hiçbir görevi kabul etmeyeceği, bu mesajı da Erdoğan'a ilettiği ileri sürüldü.
Ancak AKP'de TBMM Başkanlığı'na başka adaylar da var. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un adaylık için hem parti içinde hem de CHP'de nabız yokladığı belirtildi. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da adaylık için parti içinde kulis yapıyor.
Kadınlar söz hakkı istiyor
İki yıllık yasama sürecinde gereken tecrübeyi edindiklerini düşünen AKP'li kadın milletvekilleri de bu dönem Meclis yönetiminde söz sahibi olmak istiyor. Zeynep Ayhan Tekin, herhangi bir yere, Reyhan Balandı kâtip üyeliğe aday olabileceklerini açıklarken, beş grup başkanvekilliğinden birinin de kendilerine verilmesinden yana. Bu koltuk için öne çıkan isimler ise, Nimet Çubukçu, Gülseren Topuz ve Fatma Şahin.
Aykırı sesler de aday
AKP'nin muhalif seslerinden olan Ersönmez Yarbay ile Resul Tosun da grup başkanvekilliğine aday olmayı düşünüyor. Hacı Biner ise idare amirliği için kulis yapıyor.
Erdoğan: Adayım Arınç ama...
Başbakan Erdoğan ise, TBMM Başkanlığı adayının Arınç olduğunu açıkladı. Önceki akşam Kanal 7'de bir programa katılan Erdoğan, "TBMM Başkanlığı adayınız belli mi' sorusuna, "Benim adayım tereddütsüz Bülent Arınç'tır. Ama arkadaşlarımın da adaylarını göreceğiz, dinleyeceğiz" yanıtını verdi.
AKP grup başkanvekilliklerini de gözden geçireceklerini belirten Erdoğan, "Değişenler de değişmeyenler de olabilir" dedi. Erdoğan, partide, AB ile ilgili görüş ayrılıkları yaşandığı yönündeki iddiaları da yalanladı.
Başbakan Erdoğan, AKP'nin Avrupa Halk Partiler Birliği'ne üye olmak için başvurduğunu belirterek, "Öyle zannediyorum ki, bunun kabulünün ardından olay çok daha farklı hale gelecektir" diye konuştu. Erdoğan'ın sözleri anımsatılan Arınç, yeniden görev verilirse memnun olacağını söyledi.Anamuhalefette de aday bol
CHP'de ise grup başkanvekillikleriyle Başkanlık Divanı üyelikleri için çok sayıda aday adayı var. TBMM Başkanvekilliği için mevcut üye Yılmaz Ateş'in yanı sıra Ali Dinçer, Sezai Önder, Enis Tütüncü, Muzaffer Kurtulmuşoğlu ve Sefa Sirmen aday adayı olduklarını arkadaşlarına iletti.
Kâtip üyelik için Türkan Miçoğulları, Yaşar Tüzün ve Ahmet Küçük'ün karşısına Hüseyin Bayındır, Zekeriya Akıncı ve Feramus Şahin aday adayı olmaya hazırlanıyor. İdare amirliği için de Erdoğan Yetenç yeniden aday adayı olurken, rakipleri, Haşim Oral, Halil Tiryaki, Mehmet Kesimoğlu ve Yücel Artantaş. CHP'de gözlerin çevrildiği seçim ise grup başkanvekillikleri olacak. Mevcut grup başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç yeniden aday olurken, Muharrem İnce ile Mehmet Nuri Saygun da aday. Aday belirlemede son sözü Genel Başkan Deniz Baykal söyleyecek.