Milletvekilleriyle ilgili teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Milletvekilleriyle ilgili teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Milletvekilleriyle ilgili teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerinin statüleri ve görev tanımlarıyla bir kanun teklifi hazırladı ve Meclis Başkanlığı'na sundu. Teklife göre milletvekilleri en yüksek devlet memurlarına uygulanan tüm mali haklardan yararlanabilecek. Milletvekillerinin özlük hakları iyileştirilecek.

RADİKAL - Meclis Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerinin statüleri ve görev tanımlarıyla ilgili bir kanun teklifi hazırladı. 22 maddelik teklif, Meclis Başkanlığı'na Ankara milletvekili Cemil Çiçek imzasıyla sunuldu.

Teklife göre, milletvekillerinin maaşları en yüksek devlet memurunun aldığı miktar olarak belirlenecek. Milletvekilleri en yüksek devlet memurunun almakta olduğu tüm mali haklardan yararlanabilecek.

Milletvekili haklarına, dışardan atanan bakanlar da sahip olacak. Kadın milletvekilleri doğumdan önce ve sonra toplam on altı hafta süreyle izin kullanabilecek. Vefat eden milletvekillerinin yakınlarına, 12 aylık milletvekili maaşı, ölüm yardımı olarak ödenecek. Diplomatik pasoport hakkı, eski milletvekillerine de tanınacak.

Teklifle vekillerin devlet protoklündeki yerleri de öne çekilecek. Teklif, milletvekillerinin yapacağı ve yapamayacağı işleri de belirleniyor.
Milletvekilleri resmi ve özel şirketlerde ücret karşılığı çalışamayacak. İş takipçiliği yapamayacaklar. Milletvekili herhangi bir derneğin vakfın ya da kamu kurumunun yöneticisi de üyesi olamayacak.

Aslında meclis genel kurulunda bekleyen 'milletvekili hakları" düzenlemesi bulunuyordu. Ancak, partiler arasında uzlaşma sağlanamayınca, devreye Meclis Başkanı Cemil Çiçek girdi. Teklifinin önümüzdeki hafta meclis plan bütçe komisyonunda ele alınması bekleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/129237312923731

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  afiyet olsun - ronaldor9

  sayın milletvekillerimiz basından edindiğimiz bilgiye göre kendinize yeni bir yasa çıkaracakmısınız iyi olan sosyal haklarınızı daha da iyi yapmayı düşünüyormusunuz hayırlı olsun hazır yasa meclis e gelmişken şu emekli olupta 27 lira zam alan emeklilerimize bir güzellik yapsanız ne iyi olur vatandaşlarınıda düşünen milletvekillerimiz şüphesiz vardır bir önergenin ucunda sadece kendinize istediğnizi emekli vatandaşlarımıza da isteyebilirsiniz çıkaracağınız yasa hayırlı olsun.