Milli İttifak liderlerinden Mursi'nin idam kararına tepki

Milli İttifak liderlerinden Mursi'nin idam kararına tepki
Milli İttifak liderlerinden Mursi'nin idam kararına tepki
Milli İttifak oluşturan Saadet Partisi (SP)Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Kahramanmaraş'ta katıldıkları mitingde Mısır'da Muhammed Mursi'ye verilen idam kararına tepki gösterdi.

RADİKAL-BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, öğleden sonra Kahramanmaraş'ta düzenlenen mitinge katıldı. Müftülük Meydanı'nda düzenlenen mitingde kalabalığa seslenen SP Genel Başkanı Kamalak, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararına tepki gösterirken şöyle dedi: "Bakın çevremizde dün bizimle yürüyen kardeş nice ülkeler ateş çemberi içerisindedir. Haberini almışsınızdır. Mısır'da aziz milletinin tertemiz oylarıyla seçilmiş olan Mursi idama mahkum edildi. Ben iktidar sahiplerine sesleniyorum, iktidara oy vermiş kardeşlerime sesleniyorum. Zulme rıza göstermek, o zulme destek vermek, o zalimlere ortak olmak anlamına gelir. Şuan iktidar sahiplerine sesleniyor. Dün rabia işareti yapanlar, şuan orada kardeşlerimiz idam ediliyor. 7 bin kardeşimiz şehit edildi. İdamı durduracaksınız. Net olarak söylüyorum. Ak Parti diye bir taklitçimiz vardı, şimdi bir de kopyacımız çıktı; Cumhuriyet Halk Partisi ."


BBP Genel Başkanı Destici ise, idam kararını kınadığını, lanetlediğini ve reddettiğini ifade ederek, "Darbecilerin, diktatörlerin zihniyeti değişmiyor. Bugün Mısır'da Mursi için bir idam kararı çıktı. Ben bu kararı reddediyorum, lanetliyorum ve bütün darbecileri; hem Türkiye 'deki, hem dünyadakileri reddediyorum. Türkiye'yi yönetenlere de şunu söylüyorum; Artık bu işin edebiyatını yapmaktan vazgeçin. Adam gibi bir tavır koyun. Uluslararası güçleri harekete geçirin" diye konuştu.

KAHRAMANMARAŞ/DHA