MİT: Uludere'yi bir gün sonra öğrendik

Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Uludere olayını araştırmak için Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Alt Komisyon, özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gönderdiği belgeleri incelemeye başladı. Klasörlerin içinden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Genelkurmay’ın Başsavcılığa gönderdiği iki belge dikkat çekti. Belgelere göre bombalamanın istihbarat bilgisi MİT’ten gitmedi, hatta kurum olaydan bir gün sonra haberdar oldu. Diğer belgeye göre ise ABD ’ye ait predatörler, bombardımandan önce bölgede 10-15 dakika kaldı. Ancak “Heronlar burada, size ihtiyaç yok” denilerek uzaklaştırıldılar.
Dosyalar; Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı, İkinci Ordu Komutanlığı, 23’üncü Jandarma Tümen Komutanlığı, 22’nci Sınır Tümen Komutanlığı’nca gönderilen 5 klasör ile MİT’in iki sayfalık yazısından oluşuyor. MİT belgesine göre, 28 Aralık 2011 gecesi gerçekleştirilen bombalamanın istihbarat bilgisi MİT tarafından verilmedi. Dahası MİT, savaş uçaklarının sivilleri bombalamasını bir gün sonra, ‘resmi kurumlar tarafından yapılan bilgilendirme üzerine’ öğrendi. MİT’in yazısında, “Bölgede görevlendirilen insansız hava araçlarından ve tespit edilen görüntülerden Müsteşarlığımızın bilgisi bulunmamaktadır. Olay gününe ilişkin bahsi geçen hareketlilikle ilgili herhangi bir istihbarat bilgimiz söz konusu değildir” ifadesi kullanıldı.
Genelkurmay’ın gönderdiği yazıda ise ‘istihbaratın milli kaynaklı’ olduğu belirtildi. Ancak, ‘milli kaynağın’ ne olduğu açıkça yazılmadı. Genelkurmay’ın yazısında, “Sınırdaki hareketlilik Heronlar tarafından kaydedilirken daha uzak mesafede görev yapan predatörlerin bölgeye yaklaştığı, 10-15 dakika bölgede kaldığı, daha sonra bölgeden uzaklaştırıldığı” bilgisi yer aldı. Wall Street Journal gazetesinde, istihbarat bilgisinin ABD’nin insansız hava araçlarından geldiği iddia edilmişti. 

Milli kaynak kim?
Özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Meclis’e gönderdiği belgeler arasında heron görüntülerini kimlerin analiz ettiği, hedef tayinini kimin yaptığı ve ‘vur emrini’ kimin verdiği konusunda bilgi olmadığı belirtildi. Komisyon’un CHP ’li üyesi Malik Ecder Özdemir, “Genelkurmay ve MİT belgelerinden olayı aydınlatacak bilgi çıkmayacaksa, bu bilgi nereden çıkacak? MİT, ‘ben değilim’ diyor. O halde istihbaratı sağlayan ‘milli kaynak’ kim ya da ne?” diye sordu.