MİT yasası 'belirli görev' rötuşuyla geçti

MİT yasası 'belirli görev' rötuşuyla geçti
MİT yasası 'belirli görev' rötuşuyla geçti

MİT yasa teklifinin Meclis teki görüşmelerine MİT ten üst düzey bir isim de (mavi ceketli) katıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, zaman zaman MİT yöneticisiyle görüş teatisinde bulundu.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- Muhalefetin “kişiye özel yasa çıkıyor” diyerek karşı çıktığı MİT mensuplarına yönelik soruşturmayı Başbakan’ın iznine bağlayan yasa teklifi, dün, TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Görüşmelerde MİT’in PKK ile yaptığı görüşmeler ve KCK ile ilgili iddialar sık sık eleştirildi. Düzenlemede önergelerle değişiklik yapılırken muhalefetin tepki gösterdiği “özel görev” sözü yerine “belirli bir görev” ibaresi eklendi. 

‘Öcalan’la görüşülebilir’
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Öcalan ile yapılan görüşmelere ilişkin soruları yanıtlarken, “Bugüne kadar bu görüşmeler yapılmıştır, bundan sonra da ihtiyaç olması halinde bu görüşmeler yapılır” diye konuştu.
Görüşmelerde komisyonun temsil edildiği sıralarda MİT’ten bir görevli de yer aldı. Tüm kurumların, kendileriyle ilgili yasal düzenlemeler yapılırken bir temsilci bulundurma zorunluluğu çerçevesinde Meclis’te olan MİT görevlisi, hemen önünde oturan ve daha önce MİT’çileri savunma amaçlı yaptığı “suç işlemeden örgüte sızmak mümkün değil” ifadeleri nedeniyle tepki çeken Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile görüş alışverişinde bulundu. 

‘Herkese zarar verir’
Teklif üzerinde ilk sözü alan CHP ’li Ali Rıza Öztürk, sorunu kökünden çözebilmek için özel yetkili mahkemelerin kaldırılması gerektiğini söyledi. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da yasa çıkarsa Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özel Güvenlik Belgesi çıkacağını, o belgede “009-B-B-X görevli şahıs’, ‘görevi de meçhul’ yazacağını belirterek, “Bu size de Türkiye’ye de zarar verir” uyarısında bulundu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Bölücü terör örgütünün istekleri doğrultusunda açılım politikalarının getirilmesine kadar gidiyor bu süreç” iddiasında bulundu.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise MİT’i savunarak, “Başbakan, konusu suç olan emir veremez” dedi. AKP ’nin önergesiyle ‘özel görev’ sözü yerine ‘belirli bir görev’ ibaresi eklenirken, ‘görevlendirilenler’ sözcüğü yerine “kamu görevlileri’ kelimesi eklenerek sınırlamaya gidildi. Böylece, “Başbakan tarafından özel olarak görevlendirilen” ifadesi “Kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenler” şeklini aldı. Kapalı oturumun ardından tek maddelik teklif Meclis’te kabul edildi.