Miting gibi cenaze

Miting gibi cenaze
Miting gibi cenaze
Şerafettin Elçi dün Cizre'de yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törene Kuzey Irak'tan da katılım oldu.

 

DİYARBAKIR-ŞIRNAK / DHAKADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, dün Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir cenaze töreniyle uğurlandı.
Ankara ’da kanser tedavisi görürken salı günü 74 yaşında hayata veda eden Elçi’nin cenazesi dün özel uçakla Diyarbakır’a getirildi. Cenaze, yaklaşık 2 bin kişi tarafından karşılandı. Karşılamada BDP tarafından Türkçe ve Kürtçe “Demokrasi mücadelesinde bir yer edindiniz. Halkımız sizi unutmayacaktır” yazılı pankart asıldı. Cenaze daha sonra yaklaşık 1000 araçlık konvoy eşliğinde Şırnak’ın Cizre ilçesine götürüldü. Cenaze namazı Ulucami’de kılınırken tabutun üzerine Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kullandığı bayrak örtüldü.
Ulucami’ye önceden asılan Öcalan posteri, Elçi’nin cenazesinin getirilmesiyle indirildi. Cenaze töreninde BDP tam kadro olarak yer alırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. CHP ’den Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu dahil yedi milletvekili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi’nin damadı Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 100 bin kişi katıldı.
Elçi’nin cenazesi Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından eller üzerinde taşınarak Cizre Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bu sırada camiden indirilen Abdullah Öcalan’ın posterinin de mezarlığa getirilerek burada açıldığı görüldü.