Miting gibi cenaze

Miting gibi cenaze
Miting gibi cenaze
Şerafettin Elçi dün Cizre'de yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törene Kuzey Irak'tan da katılım oldu.

 

DİYARBAKIR-ŞIRNAK / DHAKADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, dün Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir cenaze töreniyle uğurlandı.
Ankara ’da kanser tedavisi görürken salı günü 74 yaşında hayata veda eden Elçi’nin cenazesi dün özel uçakla Diyarbakır’a getirildi. Cenaze, yaklaşık 2 bin kişi tarafından karşılandı. Karşılamada BDP tarafından Türkçe ve Kürtçe “Demokrasi mücadelesinde bir yer edindiniz. Halkımız sizi unutmayacaktır” yazılı pankart asıldı. Cenaze daha sonra yaklaşık 1000 araçlık konvoy eşliğinde Şırnak’ın Cizre ilçesine götürüldü. Cenaze namazı Ulucami’de kılınırken tabutun üzerine Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kullandığı bayrak örtüldü.
Ulucami’ye önceden asılan Öcalan posteri, Elçi’nin cenazesinin getirilmesiyle indirildi. Cenaze töreninde BDP tam kadro olarak yer alırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. CHP ’den Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu dahil yedi milletvekili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi’nin damadı Çaykur Rizespor Teknik Direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 100 bin kişi katıldı.
Elçi’nin cenazesi Ulucami’de kılınan cenaze namazının ardından eller üzerinde taşınarak Cizre Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bu sırada camiden indirilen Abdullah Öcalan’ın posterinin de mezarlığa getirilerek burada açıldığı görüldü.


  http://www.radikal.com.tr/111425111142519

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yurekli Adam - mhmtthr

  Babamin kusagi yigitli, yurekli adam, en zor gunlerde mucadele etmis ve bedel odemis guzel insan... seni hep sevdik ve hep sevgiyle de anacagiz...Gozun arkada kalmasin, mucadelen devam edecek. Allah rahmet etsin, nur icinde yatasin.

  BU GERÇEĞİ GÖRMEYEN UTANSIN! - Hayal Denizi03

  İşte size Gerçek! Türkiye’yi yönetenler, kendilerine dikte edilen Kürt Sorunu gerçeğini DHAKADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi’nin Cenaze treninde tabutun üzerine örtülen: Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin kullandığı bayrak’la şifreyi çözebilir. Şerafettin Elçi Türkiye Büyük Millet Meclisinde Millet Vekilliği Yapmış, Bakan olarak kendisi onurlandırılırmış, Asgari ücretliye 774 TL verirken Rahmetli Şerafettin Elçi’ye Millet Vekiline verdiği maaş’ın aynısını ödemiştir. TBMM’sinden Maaş alıp, bakanlık yapan bir kimsenin tabutuna Peşmerge bayrağı örtülmesi anlamlıdır. Yaşanan olayın bir Kürt meselesi olmadığı, planlı programlı bir ihanet organizasyonu olduğu gün kadar açıktır. Bu durumu görmeyenler utansın!

  sevgili elçi... - mozalan

  eveeeet,,, ülkemizde söz konusu kürt kardeşlerimiz olunca nasıl da vicdan yapmamızı, mazur görmemizi, empati yapmamızı (son zamanların çok etkileyici bir kılıfıdır) ister oldu herkez. kürtlerin eylem ve söylemlerini kabul etmeyen türkiye vatandaslarına, hep bir ağızdan "hadi canım adam ne yapmış ki karşı oluyorsun, alt tarafı bende kürdüm demiş memlekette kürt var demiş... falan filan...şimdi bu sevgili elçinin cenaze töreninin resimlerine ,içerik ve niteliğine baktığımda gördüklerimi söyleyeyim. eski vekil, demokrasi savaşçısı, kürtlerin kanaat önderi, şahsına münhasır zat. ve cenazesi türkiye topraklarında, türkiye düşmanı sınır komşuları katılımı ile bebek katilinin fotoğrafı gölgesinde, bölücü sloganlar eşleğinde yapılan bir tören... sevgili elçi sende biliyorsun ki siz sadece kürdüz demiyorsunuz... biz de bunu yemiyoruz...siz yıllarca hayata katılmayıp mağaralarınızdan çıkmadınız diye türkiye toprakları bölünerek size devlet kurma imkanı tanınarak bu açık kapatılamaz... ha tüm bunlar bilisin ki bende insan olmanın gereğiyle bir rahmet okuyayım arkanızdan...

  Iste kurd lider dedigin boyle anilir... - ERIL

  Serafettin Elçi ben de kurdum dedigi yillari animsiyorum,o zaman kurdlerden ciddi bir orgutlu çalisma yoktu,daha sonra 12 Eylül askeri cuntasi siyasi iktidari darbe sonucu ele geçirdikten sonra tutukladiklari arasinda kurdum diyen milletvekili Serafetin Elçi de vardi.Ama o her zaman kurd ulus bilinciyle yasadi ve mucadele etti.Bugun cenazesinde bir ilkin (kurd bayragi)gerçeklesmesi rahmetli Elçi'ye yakismis,isik içinde yat,iyi insan,kurd yurtsever.

  X - Ka.58.li

  Bu isi anlayamadim gitti. Yahu bu bahsedilen Mustafa Denizli daha birkac ay evvel Mehmet Agari Hapishanede ziyaret etmedi mi? Simdi duyduguma göre de, Serafettin Elci´nin de damadiymis. Nasil bir isdir bu? Biri bana Türkiyeyi anlatsin lütfen, bunlar nasil iliskiler böyle???

  BÜYÜK KAYIP - SERMETFAHRİ

  Gurur kaynağı olan milletin vekiline Allahtan rahmet diliyorum ailesine baş sağlığı diliyorum.

  YAYGIN YALAN VE KALABALIK - antivürüs

  Yıllarca "üç-beş çapulcu"dendi,"Bu parti,Kürt kardeşlerimizi temsil etmiyor,onlarla görüşmeyiz."dendi.Acaba bu cenazedeki insanlar uzaydan mı geldi?BDP'yi küçümseyenler ne düşünüyorlar? İnsanlık onurunu temsil eden Sayın ELÇİye.yattığın yer nur olsun,diyorum.