MİT'te Hakan Fidan dönemi sona erdi

MİT'te Hakan Fidan dönemi sona erdi
MİT'te Hakan Fidan dönemi sona erdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekili adayı olmak için istifasını veren MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın dilekçesini resmen işleme koydu. Bugün saat tam 17.00'de, MİT Müsteşarlığı'na vekaleten İsmail Hakkı Musa atandı.

RADİKAL - Milli İstihbarat Teşkilatı’nda Hakan Fidan dönemi resmen bitti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran’daki genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için istifasını veren MİT Müsteşarı Fidan’ın dilekçesini resmen işleme koydu. Bugün saat tam 17.00’de, MİT Müsteşarlığı’na resmen atama yapıldı.

Davutoğlu’nun imzasıyla Fidan’ın yerine Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa “vekaleten” atandı.

FİDAN’DAN İNCE SİYASİ JEST

Hakan Fidan, 2010 Mayıs ayından bu yana sürdürdüğü MİT Müsteşarlığı görevinin son gününde, hatta son saatine kadar çalışmaya devam etti.

Fidan, “MİT Müsteşarı” sıfatıyla, Başbakanlık’taki iç güvenlik toplantısına katıldı.

Saat 14.30 başlayan toplantıdan Fidan, ince siyasi bir jest yaparak erken ayrıldı.

Fidan, toplantıdan ve Başbakanlık’tan, istifa dilekçesinin yürürlüğe gireceği saat olan 17.00’den sadece yarım saat önce, ayrıldı.

SURİYE, MISIR VE EN ÖNEMLİSİ ÇÖZÜM SÜRECİ

Ak Parti iktidarları döneminde önce TİKA Başkanı, ardından Başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan ’ın Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yapan Hakan Fidan, Türkiye için pek çok kilit iç ve dış politika konusunda kilit rol oynadı.

Mısır’a darbe öncesinde pek çok kez, Başbakan’ın özel temsilcisi sıfatıyla giden Fidan, hükümetin Suriye politikasındaki en önemli isimlerden de biriydi.
Ancak Fidan, en çok çözüm sürecinde oynadığı rolle anıldı.

Medyanın karşısında görev süresi boyunca sadece bir kez çıkarak, bir basın toplantısıyla MİT içindeki yeniden yapılanmayı anlatan Hakan Fidan, son olarak da Katar Emiri’nin Ankara ziyaretinde, Emir’e Esenboğa’dan ikametine ayrılan yere kadar otomobilde eşlik ederek, kamuoyunun dikkatini çekmişti.