Muallim: Türkiye,yaşadığımız sorunun bir parçası

Muallim: Türkiye,yaşadığımız sorunun bir parçası
Muallim: Türkiye,yaşadığımız sorunun bir parçası

Muallim, Türkiye nin de Annan planına bağlılığını açıklaması gerektiğini söyledi

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, Türkiye'nin muhalifleri silahlandırdığını ve barındırdığını ileri sürerek, "Türkiye, şu an yaşadığımız sorunun bir parçası" dedi

MOSKOVA - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim merakla beklenen görüşmeyi Moskova’da gerçekleştirdiler. Görüşme sonrasında Lavrov, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın Suriye planını desteklediklerini ve Suriye hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmediğini söylerken, Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, planı uygulamaya ve kentlerden çekilmeye başladıklarını savundu. Muallim, Türkiye ’nin muhalifleri silahlandırdığını ve barındırdığını ileri sürerek, “Türkiye, şuan yaşadığımız sorunun bir parçası” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergev Lavrov ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile Moskova'da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Muallim’in kendisine Suriye’nin Annan’ın barış planını uygulamaya kararlı olduğu konusunda taahhüt verdiğini söyleyen Lavrov, Suriye’deki şiddetin durdurulması için alınması gereken pratik önlemlerden, siyasi süreç ve çözümden bahsetmek istediğini belirterek, Kofi Annan’ın planını desteklediklerini ve Suriye hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmediğini kaydetti.

Planın uygulanması için hala atılması gereken adımlar olduğunu ifade eden Lavrov, “Bize göre daha fazla önlem alınmalı ve bu planın uygulanması için daha fazla adım atılmalı” dedi.

LAVROV: ANNAN PLANI BAZI GRUPLAR TARAFINDAN KABUL GÖRMEDİ
Lavrov, Annan’ın planının bazı Suriyeli gruplar özellikle Suriye Ulusal Konseyi tarafından da kabul edilmiş görünmediğini vurguladı.

Dışişleri Ahmet Davutoğlu ile de bu konuları görüştüklerini belirten Lavrov, bu konuları aynı zamanda yarın Washington’da gerçekleştirilecek G-8 zirvesinde de ele alınacağını söyleyerek, uluslararası gözlemcilerin Suriye’de inceleme yapması gerektiğini vurguladı.

Kofi Annan ile de görüşeceklerine işaret eden Lavrov, Suriye hükümetinden bu plan çerçevesinde kabul ettikleri sorumlulukları yerine getirmelerini ve uygulamaya geçmelerini istediklerinin altını çizerek, “Gözlemcilerin ülkede bulunması en önemli adım” dedi.

“SURİYE, ANNAN PLANINA UYUYOR”
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Şam yönetiminin Annan’ın planı doğrultusunda bazı şehirlerden askerlerini çektiğini belirterek, Suriye’nin Annan planına uyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin de Annan planına bağlılığını açıklaması gerektiğini söyleyen Muallim, “Türkiye şuan yaşadığımız sorunun bir parçası” diyerek, Türkiye’nin muhalifleri silahlandırdığını ve barındırdığını savundu.

Dışişleri Bakanı ayrıca, ateşkesin uygulanıp uygulanmadığını denetleyecek uluslararası gözlemci heyetinin yapısı üzerinde söz sahibi olmak istediklerini belirterek, “ Şiddet uluslararası gözlemcilerin gelişiyle eşzamanlı olarak sona ermeli” dedi. (ANKA)