Müfredat yok kavga var

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) gelecek hafta açıklamayı planladığı 'yeni ilköğretim müfredatı' şimdiden tartışma yarattı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) gelecek hafta açıklamayı planladığı 'yeni ilköğretim müfredatı' şimdiden tartışma yarattı. Bakanlığın ilköğretimin 6, 7 ve 8. sınıfları için 'bilişim, yabancı dil ve mesleki-teknik eğitim koridoru' açacak olmasına ilk tepkiyi gösteren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Bu 8 yıllık temel eğitimi parçalar" dedi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, "CHP ideolojik davranıyor. Bizim 8 yıllık eğitimden geri dönme niyetimiz yok" diyerek yeni uygulamayı savundu.
Üç alternatifli koridor
MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca hazırlanan yeni müfredatla ilköğretim tamamen yenilenecek. Öğrenci odaklı yeni sistemle, öğrenciler ilgi alanlarına, seçecekleri mesleklere uygun okullara yönlendirilecek. Bu çerçevede, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıflarda, 'bilişim koridoru', 'yabancı dil koridoru' ve 'mesleki-teknik eğitim koridoru' olarak üçe ayrılacak.
İlk beş yılda öğrenciler becerileri, ilgi alanları, öğrenme becerilerine göre değerlendirilecek. Öğrenci, bu değerlendirmeler çerçevesinde de 6. sınıftan itibaren söz konusu koridorlardan birinde eğitim-öğretim hayatına devam edecek.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın henüz kamuoyuna açıklamadığı yeni müfredata muhalefetten ilk tepki geldi. Önceki gün CNN Türk'te yayımlanan 'Ankara Kulisi' programına katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şunları söyledi: "8 yıllık temel eğitime rağmen 6. sınıftan itibaren öğrenciler üç koridor seçme durumunda bırakılacaklar. Daha şekillenmemiş olan bir çocuğu sen ne hakla meslek eğitimine sokuyorsun. 8 yıl asgari çocuğun anlamlı hayat istikameti için gereken süredir. Bunu erkene almak ise çok yanlıştır. Bu 8 yıllık temel eğitimden geriye dönüş anlamına gelecek. 8 yıllık eğitimi parçalayacak, bölecek, dağıtacak."
Çelik: İdeolojik tavır
Milli Eğitim Bakanı Çelik, Baykal'ın sözlerine yanıt verdi. Açıklayacakları ilköğretim müfredatının içerisinde yer alan 'koridor' sisteminin pedagojik bir faaliyet olduğunu belirten Çelik, Baykal'ın tavrını ideolojik olarak niteledi. Çelik, CHP'nin konuyu tam olarak bilmeden yorum yaptığını ifade ederek şöyle konuştu: "Bu son derece peşin hükümlü bir yaklaşımdır. Bizim 8 yıllık eğitimden geri dönmek veya zedelemek gibi bir niyetimiz yok. Bu şu anlama gelmiyor. Öğrencilerin yönlendirilmesi veya 'eğitim koridoru açma' öğrencinin kabiliyetlerine göre, eğilimlerine göre, öğrencilerin hâkim zekâlarına göre yönlendirilmesi
demektir. Bu pedagojik bir faaliyettir. Baykal'ın yaklaşımı ise ideolojik bir tavırdır."
Müfredatın yakında açıklanacağını belirten Çelik, "Kimse endişelenmesin. Ne yaptığımızı biliyoruz" mesajı verdi.