Müftüoğlu: Türkiye solunun Kürt hareketiyle birleşmesi doğru değil

Müftüoğlu: Türkiye solunun Kürt hareketiyle birleşmesi doğru değil
Müftüoğlu: Türkiye solunun Kürt hareketiyle birleşmesi doğru değil
Devrimci Yol davasının 1 numaralı sanığı ve Mahir Çayan'ın müdacele arkadaşı Oğuzhan Müftüoğlu, bugün HDP üzerinden gündeme gelen solun ve sosyalistlerin Kürt hareketi ile birleşmesini doğru bulmadığını söyledi.

RADİKAL - Mahir Çayan'ın mücadele arkadaşlarından, Devrimci Yol ana davasının 1 numaralı sanığı Oğuzhan Müftüoğlu, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda hem Kızıldere'yi anlattı hem de bugün sol-sosyalist siyasete dair tespitlerini paylaştı.

Müftüoğlu röportajında, Kızıldere’de yetmiş öncesi Devrimci Gençlik hareketinin önde gelen kadrolarının katledilmesi Türkiye ’deki devrimci hareketler üzerinde çok derin etkileri olduğunu belirtti. Müftüoğlu, "Mustafa Suphiler bizim kuşağımızdan çok gerilerde kalmıştı, geriye dönüp baktığında en yakınımızda görülebilen 27 Mayıs öncesinin gençlik eylemleriydi. Oysa 78 kuşağı denilen yetmişli yılların gençliği ise Denizler’in idamıyla Kızıldere katliamının yarattığı bir sol siyasi iklim içinde oluştu" dedi.

'DEVRİMCİ HAREKET KENDİ ÖZ GÜCÜNE DAYANMALI'

Müftüoğlu, röportajında bugün HDP üzerinden gündeme gelen sosyalistlerin Kürt hareketi ile birleşmesi tartışmalarına dair de şu yorumu yaptı:

"Kürt hareketindeki bazı arkadaşların zaman zaman Mahir Çayan’a gönderme yaptıkları yazı ve beyanlarını okuyorum. Bundan tabii ki memnun oluyoruz. Bu arada Türkiye solunun Kürt hareketinin etrafında birleşmesi gerektiği şeklinde öneri ve çağrılar da oldu. Zaten oraya giden arkadaşlar da var. Bunun doğru bir fikir olduğunu söylemek mümkün değil.

AKP zihniyeti ülkeyi büyük bir karanlığa sürüklerken buna karşı bütün ülkede gelişen ilerici tepkilerin sol/sosyalist bir anlayış temelinde birleşik bir gücün örgütlenmesidir. Kürt sorununun gerçek çözümlerini de bence ülkedeki devrimci demokratik anlayışların bağımsız şekilde örgütlenerek güçlenmesiyle bulabileceğiz. Aşağı yukarı kırk yıla yakın bir zamandır yazıp söylediğim bir şey var: 65 -71 döneminde gelişerek Kızıldere’de en önemli kadrolarını kaybeden devrimci hareketin en temel özelliklerinden biri kendi öz gücüne dayanan bir mücadele ve siyaset anlayışına sahip olmasıydı."


  http://www.radikal.com.tr/132458113245818

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Öyle demiyeydin iyiydi! - dionisusthegod

  Denize düştük Başgan!

  ZAMANLAMA ÖNEMLİ! - hikkur

  ''Türk Solu kendi ayakları üzerinde durmalı, kendi öz gücüne güvenmeli'' diyor. Bu düşünceye yanlış diyecek bir aklı başında insan çıkmaz. Ama bu söz Türkiyenin çok kritik bir seçime gittiği bir ortamda ortaya atılırsa alacağı anlam, kitlelere verdiği mesaj 180 derece değişir. Bu söz solcular HDP ye oy vermesine dönüşür. Böylesi bir manüplasyona fırsat vermemek için Müftüoğlundan beklenen o ki bu açıklamayı bugün yapıyor hemen bu sözlerin yanlış yorumlanmaması için gereken önlemi alması Solcuların kendi güçleri ile seçime bağımsız olarak giremedikleri bu durumda HDP ye oy vermelerininde bir DEVRİMCİ SORUMLULUK olduğunun altını çizmesi lazımdır. Bunu yapmayan bir Müftüoğlu mutlaka AKP nin ekmeğine yağ sürmek ile eleştirilecektir.

  tövbe tövbe - user678437

  Ya hadi oradan be etin ne butun ne senin. en azından mantıklı birşey söyler de insan dinleyen olur. ne bir gerekçe ne bir amntık var söylediklerinde... resmen a ke pe ye hizmet ediyor oluyorsun bilmem farkında mısın. ayrıca hazır melihler erdoğanlar tutuşmuş sana ne oluyor ya daha önce nerdeydin? yoksa yeni yandaş ve tetikçiler mi türemeye başladı başlayacak. tövbe tövbe

  MÜFTÜOĞLU - user1053460

  sayın müftüoğlu bu ülkede solu ayakta tutan Kürtlerdir ve gerçek solun mecliste temsil edilebilmesi için, şu an tek bir parti var oda HDP dir . hem solun hem Kürtlerin hemde sosyalistlerin bu ülkede demokratik olarak yaşayabilmelerinin tek çıkış yolu HDP dir...

  SOL KÖRLÜK - user720120

  Tabi sosyalıstler CHP etrafında birleşsin ya da BHH gibi seçimler söz konusu olunca topu taca atsın TAYYİPTE BAŞKAN OLSUN! sol bu siyasi körlüğü yüzünden yıllardır AKP ye koltuk değneği oldu artık yeter

  Sana göre ne doğru? - Selimserincan

  Ezilen halkların yanında yer almazsan sen nasıl devrimcisin? Neyin devrimini yapacaksın? Dincilerin yaptığı gibi "kendine müslüman" mısın yoksa.? Senin ideolojinde; "Dünyanın tüm işçileri ve ezilen halklar, birleşin" şiarına yer yok mu?...

  Şaşırdım, - Yenice4006

  Oğuzhan Müftüoğlu da ulusalcılığı üzerinden atamamış.