Muhalefet: Anket abartılı

CHP'li Öymen'e göre AKP'yi önde gösteren anket abartılı. SHP'ye göre de
'yönlendirme' var. Başbakan Erdoğan: Gittiğim her yerde yüzde 40'ı aştık.

ANKARA - Tarhan Erdem yönetiminde A&G şirketince Ankara, İstanbul ve
İzmir'de yapılan anket sonuçları tartışma yarattı. Ankete göre AKP
İstanbul'da yüzde 58.5, Ankara'da yüzde 68.5 oy oranıyla birinci.
İzmir'de CHP yüzde 49'la ilk sırada yer alırken, üç ilin ortalamasında AKP yüzde 56.7 oy oranına ulaşıyor. AKP'yi yüzde 22'yle CHP izliyor.
Muhalefet partileri sandıktan çıkan sonucun AKP'yi açık farkla önde gösteren anketteki gibi gerçekleşmeyeceğini düşünüyor.
SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın: 5-6 Mart tarihlerinde yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarının anket tarihinden 12 gün geçtikten sonra açıklanmasını doğru bulmuyorum. Anketlerin olağan değerlendirme süresi yalnızca iki gündür. Adayın henüz belirlenmediği seçim kampanyalarının yeterince başlamadığı bir dönemde yapılan bir araştırmanın seçimlere 10 gün kala açıklanmasının toplumu yönlendirici sonuçlar doğurmasından endişeliyim. Kampanyaların başlamasıyla birlikte her üç ilde de durum çok farklılaşmıştır. Başkentlilerin oyları kampanyayla birlikte yön değiştirmiş partimi ve beni öne geçirmiştir. Hem SHP Genel Başkanı hem de belediye başkan adayı olarak seçmeni yönlendirmeyi amaçlayan araştırmaya ve tüm partilere meydan okuyorum.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: Anketler ülke gerçeğini yansıtmıyor. Türkiye üç kent mi? Diğer kentler Türkiye değil mi, orada yaşayanlar insan değil mi? Onlar niçin dikkate alınmaz? Niçin kamuoyunu belli bir şekilde yönlendirecek anketler yapılıyor? Bunlar üzüyor. Halk, en azından bizim gördüğümüz yerlerde, iktidara tepki duyuyor ve bunu ortaya koyuyor. Bunlara karşın anketin ortaya koyduğu tablo beni şaşırttı. Benim izlenimim çok farklı. İktidar o ankete dayanarak hesap yapıyorsa seçim akşamı üzülebilirler. En azından abartılı olduğunu söyleyebilirim.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: Biz oturduğumuz yerden anket siparişi yapmıyoruz. Anadolu'yu karış karış geziyoruz. 29 Mart sabahı o anketlerin ne kadar boş olduğunu halk oyları ile belli edecektir. Bizim gıdamız holdingler değil, halkımızdır.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: bu anketten çıkan sonuçlar kesinlikle doğru değil. Seçimlerden 22 gün önce yapılan anket sonuçlarının seçimin sonuçları gibi yansıtılmasını, iyi niyetten yoksun ve maksatlı buluyoruz. Kamuoyu yoklaması ile seçmenler iktidardan yana etkilenmek isteniyor.