Muhalefet birlik arıyor

Yerel seçimlerde beklenen başarıyı gösteremeyen CHP'de muhalif kanat, birlik arayışına girdi. Ortak bir deklarasyon hazırlamaya çalışan muhaliflerin hedefi olağanüstü kurultay.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Yerel seçimlerde beklenen başarıyı gösteremeyen CHP'yi hareketli günler bekliyor. Muhalefetin Deniz Baykal ve yönetime çekil baskısı giderek artarken, pazartesi günü toplanacak Parti Meclisi'nde CHP yönetimini az sayıdaki muhalif üyenin sert bir dille eleştireceği öğrenildi. Muhalefetin salı günü gerçekleştirilecek, seçim sonuçlarının değerlendirileceği, grup toplantısında da CHP yönetimine yüklenmesi ve olaganüstü kurultay yapılması taleplerini yüksek sesle dile getirmesi bekleniyor.
Hedef 60 milletvekili
Önceki gün Ahmet Güryüz Ketenci ve Nurettin Sözen'in önderlik etttiği 'gizli' toplantıda bir araya gelen 24 milletvekili izlenecek muhalefet stratejisini belirledi. Muhalifler, partili milletvekillerini ve parti kamuoyunu ikna etmek için öncelikle parti organları içinde mücadele kararı aldı. Royal Otel'de yapılan gizli toplantıya 26 milletvekili katıldı. Otelin önünde basın mensuplarını gören iki milletvekili ise katılmaktan vazgeçerek arabalarıyla geri döndü. Muhaliflerin sayısının
önümüzdeki günlerde 60'a çıkabileceği ifade edildi.
Ortak bir deklarasyon yayımlanması fikrinin ön plana çıktığı toplantıda zamanlama konusunda görüş birliği sağlanamadı. Bazı muhalif milletvekilleri deklarasyonun aceleye getirilmemesini, seçim sonuçlarının parti grubunda tartışılmasının ardından yayımlanmasını istedi.
Ortak muhalefet arayışı
Bu arada parçalı bir görüntü veren muhalif hareketi birleştirme çabaları da sürüyor. Meclis dışındaki, Anadolu Hareketi ile muhalif milletvekilleri arasında temas kuruldu. Bu teması Anadolu Hareketi'nini önde gelen isimleri Erdal Kalkan ve Celal Topkan sağlıyor. Meclis'te çalışmalarını yoğunlaştıran muhalif milletvekilleri, Anadolu Hareketi'nin cumartesi günü yapacağı eylemin çalışmalarını yakından takip ediyor. Bu hareketin etkili olması halinde şu anda muhalefete uzak duran 'kararsız' milletvekillerini harekete geçirmesi bekleniyor.
Olağanüstü kurultay
Meclis dışından Ertuğrul Günay ile Adnan Keskin'in desteklediği Anadolu Hareketi ile Ketenci ve Sözen'nin başını çektiği Meclis içi muhalefet, "Baykal ve parti yönetiminin çekilmesi ortak talebinde bir araya gelmeye çalışıyor. İki kanat, bunun ardından olağanüstü kurultayın toplanmasını ve bu kurultayda partinin yeni bir genel başkan ve yönetime kavuşturulmasını istiyor.
Öte yandan, bazı milletvekililerinin "Aday ol" teklifi yaptıkları Derviş'in bu teklifleri reddettiği, ancak mevcut duruma da kayıtsız kalmayacağı belirtildi. Partinin seçimlerde aldığı sonuçlardan memnuniyetsizliğini "Sıkıntı var" diyerek dile getiren Derviş'in istifa etmek istediği, ancak Baykal'ın eleştirilerin değerlendirileceğini söylemesi ve MYK'da seçim sonuçlarını araştırmak için komisyon oluşturulması üzerine geri atım attığı belirtildi.
Kemal Derviş'e yakınlığı ile tanınan İstanbul Milletvekili Sırrı Özbek muhalif hareketi değerlendirirken "Şu anda partide paniğe kapılacak bir ortam göremediğini" söyledi. Zaman zaman yaptığı çıkışlarla dikkatleri üzerine çeken İstanbul Milletvekili Halil Akyüz ise "Deklarasyon girişimini, bir siyaset acemiliği" olarak nitelendirerek, "CHP, seçimlerde durumunu korumuştur" dedi.