Muhalefet: Hükümet suçlu

Irak'ta bir Türk vatandaşının Tevhid ve Cihad örgütü tarafından katledilmesini değerlendiren partiler hükümeti hedef aldı.

ANKARA - Irak'ta bir Türk vatandaşının Tevhid ve Cihad örgütü tarafından katledilmesini değerlendiren partiler hükümeti hedef aldı. CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, bir süre önce, rehin tutulan bazı Türklerin, hükümetin çabasıyla değil NATO zirvesine karşı gösterilerin ödüllendirilmesi amacıyla serbest bırakıldığını belirterek "Bu hükümetin ABD, Irak hükümeti ve işgale direnen örgütler nezdinde hiçbir itibarı yoktur" dedi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün "Araştırıyoruz, elimizden geleni yapıyoruz" açıklamalarını 'gayriciddi' bulan Topuz şöyle konuştu: "Bu hükümetin içine düştüğü aczin altını çizerek diyorum ki, kim bilir Irak'ta daha ne kadar rehinemiz vardır. Irak'ta ölecek her Türkün sorumlusu bu konuda alınması gereken tedbirleri almayan basiretsiz hükümet olacaktır. Bir miktar para kazanacağız diyerek bazı yurtaşların ölümüne razı olunamaz. Gerekirse bütün ihracat durdurulmalı."
DSP lideri Zeki Sezer, AKP'nin Irak konusunda baştan beri yanlış içinde olduğunu söyledi. Sezer, "Hükümetin, derhal, bu konuda etkin ve Türkiye'nin
ulusal çıkarlarına da uygun politikalar üretip, uygulamaya koyması gerekir" dedi. DYP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan da hükümeti basiretsizlikle suçladı.