Muhalefet Kıbrıs için sertleşti

Kıbrıs için kritik günler yaşanırken, ABD'deki Annan Planı görüşmelerine Meclis içinden ve dışından tepki yağıyor.

ANKARA - Kıbrıs için kritik günler yaşanırken, ABD'deki Annan Planı görüşmelerine Meclis içinden ve dışından tepki yağıyor.
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı'nın "Kıbrıs'ta çözüm fırsatı kaçırılmasın" sözlerine tepki gösterdi. DSP lideri Bülent Ecevit, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Türk milletinin onuruyla bağdaşmayan hiçbir şarta boyun eğmeyeceğini belirtirken SP Annan Planı'nı 'yeni Sampson darbesi' diye nitelendirdi.
Ali Topuz dün parlamentoda düzenlediği basınla sohbet toplantısında TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili açıklamasını eleştirdi. Türkiye'nin Kıbrıs politikasında netlik olmadığını ve çeşitli kurum ve kişilerin bu konuda farklı yorumlar yaptıklarını belirten Topuz, Ömer Sabancı'nın açıklamasını örnek verdi:
"Mesela TÜSİAD Başkanı 'Aman bu bir fırsattır. Uzatmayın basın altına imzayı bu iş bitsin' diyor. Çünkü onların bakış açısıyla AB ile her koşulda her şeyi vererek yapılacak bir uzlaşmanın herhalde büyük işadamlarına ekonomik bakımdan çok önemli getirileri var. Önce kendi çıkarlarını düşünmelerini doğal karşılıyorum. Ama çıkarlarını savunan insanlar bile ülkenin genel çıkarlarına ters düşmeyecek formüller üretmeli."
Topuz, Kıbrıs sorununun çözülmesine ilişkin görüşmeler konusunda bir mutabakat bulunmadığını belirterek, "Kıbrıs'ta Türkiye'nin elindeki stratejik olanakları terk etmesinin büyük vebali var" diye konuştu.
Ecevit: Denktaş boyun eğmez
DSP lideri Ecevit de Kıbrıs konusunda şunları söyledi: "Başbakan Erdoğan, Kıbrıs Türklerinin korunması için ABD Başkanı Bush'a mektup yazıp yardım istiyor. 30 yıl önce biz, kimseye mektup yazmadan Türklerin haklarını savunduk. Bu hükümetle Kıbrıs sorunu hakça çözülemez."
Ecevit, 'BM Genel Sekreteri Annan'ın, Kıbrıs şartlarını sürdürmesi durumunda Denktaş'a masaya oturmaması çağrısı yapıp yapmayacağına' ilişkin soru üzerine de "Sayın Denktaş, Türk milletinin onuruyla bağdaşmayan hiçbir şarta boyun eğmez" dedi.
SP: Kıbrıs teslim alınıyor
SP Genel Sekreteri Suat Pamukçu ise 'Kıbrıs'ı teslim almanın yolunun Denktaş'ın teslim alınmasından geçtiğini' öne sürdü.
Pamukçu, "Dış mihraklar, projelerini yürütmek için 1974'te Sampson darbesini gerçekleştirdi. Ancak o tarihte proje, iktidardaki Milli Görüş sayesinde akamete uğratıldı. Yeni Sampson darbesi 3 Kasım'dan önce planlandı. Erdoğan'ın daha başbakan olmadan planın parçası olduğunu ima eden beyanatlarını hatırlıyoruz" diye konuştu.
Bahçeli'den Nas'a ziyaret
MHP lideri Devlet Bahçeli, ANAP lideri Nesrin Nas'ı ziyaret etti. Annan Planı'nın Kıbrıs Türk toplumunu azınlığa dönüştürecek tuzak bir plan olduğunu savunan Bahçeli, "AKP yönetimi, yapılacak müzakere konusunda, bizlerle istişare ihtiyacı görmedi. Bildikleri yol da doğru yol değil" dedi.
Nas da şunları söyledi: "Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek bu meselelerde, bir çözüme ulaşabilmek için önce bilgilendirilmemiz gerekiyor."
(Radikal, aa)