Muhalefet sertleşti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, muhalefeti Kıbrıs'la ilgili 'Haksız, mesnetsiz' olmak ve yalan söylemekle suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan'a sert şekilde tepki gösterdi.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, muhalefeti Kıbrıs'la ilgili 'Haksız, mesnetsiz' olmak ve yalan söylemekle suçlayan Başbakan Tayyip Erdoğan'a sert şekilde tepki gösterdi.
Dün bir basın toplantısı düzenleyen Öymen, Erdoğan'ın CHP'ye yönelik sözlerini protesto ettiklerini söyledi. Öymen, "CHP Kıbrıs konusunda milli politika gereği sorumlulukla hareket ediyor. Başbakan muhalefete terbiye sınırlarını aşan suçlamalarda bulundu. Hangi sözümüz yalan, gerçek dışı?
Bunları büyük tepkiyle karşılıyoruz. Türk demokrasisi adına Başbakan'ın bu düzeye inerek konuşmasından üzüntülüyüz" dedi. Erdoğan'ın suçluların telaşı içinde davrandığını belirten Öymen, bu nedenle konunun Meclis'ten kaçırıldığını ve Dışişleri Bakanı'nın Meclis'i umursamadığını savundu.
'Tehdit ediyor'
New York'ta görüşmelerde Türkiye'nin benimsemediği noktaların Annan tarafından doldurulmasının kabul edilmesini 'İleri adım' olarak değerlendirildiğini anımsatan Öymen, şöyle konuştu:
"Başbakan'ın söylediğine bakarsanız, 'Denktaş'a yol haritası verdik. Onu orada söyleyecektir. Söylemezse KKTC için kötü olur' diye tehdit ediyor. Demek ki Ankara'nın baskısıyla söylemiştir.
MGK ve zirve kararı bu mu? Meclis'e açıklandı mı? Sonra bunu siz bir zafer olarak takdim edeceksiniz. Ya Rumlar, 'Bu toplantılara bir de AB temsilcisi katılsın' derse o zaman ne yapacaksınız?"
'Cephe'ye devam
MHP lideri Devlet Bahçeli de, Kıbrıs konusunda 'cephe' oluşturmak için başlattığı liderler turu çerçevesinde dün de DYP lideri Mehmet Ağar'la görüştü. İki lider, hükümetin politikasını eleştirdi.
Bahçeli, Rauf Denktaş'ın hükümetin baskıları nedeniyle zor durumda kaldığını ve kıskaç altına alındığını söyledi. 21 Nisan'da yapılabilecek olan referandumda, MHP'nin 'hayır' kampanyası başlatacağının sinyallerini veren Bahçeli, "Atılan adım milli menfaatler çerçevesinde Kıbrıs meselesinin çözümü değil, Enosis çözümüne yaklaşılan bir adım" dedi.
Ağar da, Denktaş'a güvendiklerini belirterek, bir şeyler yapmak için müzakerelerin bitmesini beklediklerini ifade etti. Rum kesimi ve Yunanistan'ın aksine konunun Türkiye'de Meclis'te tartışılmamasından yakınan Ağar, "Hükümet ne saklıyor. Meclis'e bilgi vermeli" diye konuştu.