@omererbil

Muhalefetin vaatlerine Kütahya'da talep yok!

Muhalefetin vaatlerine Kütahya'da talep yok!
Muhalefetin vaatlerine Kütahya'da talep yok!
Kütahya'da şehrin muhafazakar yapısı AK Parti'yi bir adım öne çıkarıyor.  Muhalefet partilerinin vaatlerini sorduğumuz çok sayıda vatandaş ağız birliği etmişçesine "Tansu Çiller de 2 anahtar vereceğim demişti, evdeki anahtarlardan da olduk" diyor.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Kütahya 2014 yılı verilerine göre nüfusu 571 bin. 2010 yılından bu yana kent nüfusu göç ile birlikte gerilemeye başladı. Nüfusun azalmasındaki başlıca nedenin özelleştirme ile birlikte ortaya çıkan işsizlik. Bu nedenle de Kütahya 2007 seçimlerinde meclise altı vekil gönderirken 2011 yılında vekil sayısı önce beşe bu seçimde ise dörde düştü.

2011 seçimlerinde 242.042 oy alan AK Parti yüzde 64.5 gibi rekor bir yüzde ile birinci olarak 4 vekil çıkardı. 59 bin oy alan MHP yüzde 15.8 ile 1 vekil çıkarırken, 46 bin 644 oy alan CHP yüzde 12.4 oranıyla vekil çıkaramadı. Kütahya’da 2014 yerel seçimlerinde İl genel Meclis oylarına baktığımızda ise AK Parti yüzde 53.30, MHP yüzde 30.02, CHP yüzde 5.91, SP yüzde 6.98 oy oranına sahip oldu.

 

Gaziantep'te kırmızı plakaya öncelik var!

Kütahya’da 417 bin seçmen bulunuyor. 2011 seçimlerinde 59 bin oy alan MHP’nin 1000 oy artışı ile ikinci vekil çıkarabiliyor meclise 4 vekil gönderen AK Parti 3 vekile düşecekti. 2014 seçimlerinde MHP’nin neredeyse yüzde yüze varan oy artışı o bir vekili çıkarmaya yetiyor. Ancak Kütahya’da vekil sayısının beşten dörde inmesi MHP’nin artı bir vekil çıkarmasını imkansız hale getirdi.

CHP ÖĞRENCİLERDEN UMUTLU!

2014 yerel seçimlerinde 2011 seçimlerine göre oylarını nerdeyse yarı yarıya kaybeden CHP, Kütahyalıların sevdiği çocuk doktoru Fazıl Kasap’ı birinci sıradan aday gösterdi. CHP’nin büyük beklentisi oyunu Kütahya’da kullanacak öğrenciler. Dumlupınar Üniversitesi’nde öğrenci sayısı 50 bini buluyor. Parti olarak da üniversite gençliğine yönelen CHP kaybettiği oyları geri kazanmak istiyor. HDP’de aynı şekilde üniversite gençliğinden oy almayı hedefliyor.

Seçimde Adana Demirspor farkı

SP YÜKSELİR

Kütahya’da 2014 yerel seçimlerinde yüzde yediye yakın oy almayı başaran Saadet Partisi de BBP ile Kütahya’da etkili seçim çalışması yürütüyor. Birinci sıra adayı Halil Hamzaoğlu güçlü bir figür. MHP’ye gidecek oyları böleceği yorumlarına neden oluyor. AK Parti’ye küsen muhafazakar kesimin SP’ne kayması beklenirken, belki SP –BBP ittifakının en yüksek oy oranına ulaşacağı illerden biri olması tahmin ediliyor.

Urfa'da yarış AKP ve HDP arasında... MHP sürpriz yapabilir!

AK Parti Kütahya’da dörtte dört yapmayı hedefliyor. Kütahya’nın ağır topları Hasan Fehmi Kınay ile Soner Aksoy’un 3 dönem kuralına takılması ile boşalan vekilliğe ilk sıradan eski il başkanı Şükrü Nazlı’yı koydu. İkinci sırada ise hali hazırda Kütahya vekili Vural Kavuncu var. Üçüncü sıra adayı İshak Gazel’de yine il başkanlığı yapan teşkilattan bir isim. AK Parti seçim stratejisini göçün önüne geçmek olarak belirlemiş.

VAATLER İNANDIRICI DEĞİL

Sokakta, tarlada, parkta konuştuğumuz Kütahyalılar AK Parti iktidarından çok da şikayetçi değiller. Muhalefet partilerin vaatlerini sorduğumuz çok sayıda vatandaş ağız birliği etmişçesine “Tansu Çiller de 2 anahtar vereceğim demişti, evdeki anahtarlardan da olduk” diyor. Şehrin muhafazakar yapısı AK Parti’yi bir adım öne çıkarıyor. Oyları 2011’de aldığı yüksek orana ulaşması mümkün olmasa da Kütahya’da 4 vekilin 3’ü garanti görülüyor.

1 oy çok şey değiştirir!

Kütahya’nın gezici tansiyoncusu diye bilinen Hikmet Çilli ile parkta karşılaştık. Çilli emeklilerin tansiyonlarını ölçerek günlüğünü çıkarmaya çalışıyor. Emekli sağlık çalışanı. Çilli’ye göre AK Parti ile ilgili çıkan yolsuzluk iddiaları gerçek dışı.  Çilli, “Ben tüm evlere giriyorum, tansiyon ölçüyorum, kimse inanmıyor yolsuzluk olaylarına. Kütahyalının en büyük günahı İdris Bal gibi birini meclise göndermek olmuştur” diyor.

 

SEÇİM TAHMİNİM – 3 VEKİL AKPARTİ , 1 VEKİL MHP