Muhalefetten AB suçlaması

CHP, AKP iktidarını halkı AB ile oyalamakla suçlarken, DYP ortada kutlanacak bir durum olmadığını savundu. Bülent Ecevit de, sonucun Başbakan Erdoğan'ın kendi başarısı olmadığını ileri sürdü.

ANKARA - CHP, AKP iktidarını halkı AB ile oyalamakla suçlarken, DYP ortada kutlanacak bir durum olmadığını savundu. Bülent Ecevit de, sonucun Başbakan Erdoğan'ın kendi başarısı olmadığını ileri sürdü.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, dünkü yazılı açıklamasında, AKP'nin iki yıldır sürdürdüğü politikalara artık devam edemeyeceğini söyledi. Selvi, "İktidar, iki yıl IMF ve uluslararası finans kuruluşlarının kayıtsız şartsız talimatını uyguladı ve üç yıl daha uygulama sözü verdi. Dış politikasını ülke gerçeklerini bile dikkate almadan ABD'ye teslim etti, AB iki yıl süresince adeta halkı oyalama malzemesi haline getirildi. İktidarın 10-15 yıl sürecek müzakerelerle kendini ve halkı oyalama, uyutma yolları, 17 Aralık'ta sona erdi" dedi.
DYP lideri Mehmet Ağar da yazılı açıklamada, 'iktidarın AB ile görüşmelerin sonucunu şenlikle kutladığını, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tarih alınmasını zafer olarak nitelediğini' anımsattı. Ağar, "Neyi kutluyorsunuz? Ortada milletin bilmediği bir zafer mi var? Hangi hakla AB projesine emeği geçmiş olan nice insanın 45 yıllık emeğini küçümsüyorsunuz?" diye sordu. Ağar, Türkiye'ye ağır dayatmalar uygulandığını savundu.
Eski Başbakan Bülent Ecevit de, Erdoğan'ın zirvede elde edilen sonucu kendi başarısı gibi göstermesine tepki gösterdi: "Ortada bir başarı varsa, bu, 1960'ta, hatta 1920'lerde Atatürk'le başlayan bir süreçtir. Başbakan dün yasak bir alanda fiili bir toplantı yaptı. Bütün partilere hakaret, sadece CHP'ye teşekkür etti. Zirveden sonra arayıp teşekkür edecektim ama hiç hevesim kalmadı."
SP Genel Başkanvekili Recai Kutan ise AB'ye girmenin Türkiye'nin parçalanması anlamına geleceğini savundu.
(Radikal, aa, dha)