Muhalefetten Bakan Ergin'e anadil muhalefeti

Muhalefetten Bakan Ergin'e anadil muhalefeti
Muhalefetten Bakan Ergin'e anadil muhalefeti
Tasarı üzerinde görüşlerini açıklayan CHP ve MHP'li milletvekilleri, Anayasa'ya aykırı olduğu ve kabul edilmemesi gerektiğine ilişkin düşüncelerini açıklamaya devam ettikleri tasarıya şiddetle karşı çıktı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “anadilde savunma” tasarısıyla ilgili eleştirilere, “Yaptığımız tasarrufun hesabını millete vermeye hazırız, bu ülkede on yıllardır devam eden kavganın, terör illetinin giderilmesi bizim amacımızdır” yanıtını verdi.
TBMM Adalet Komisyonu, “anadilde savunma” ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarıyı değişikliklerle kabul etti.

Tasarı üzerinde görüşlerini açıklayan CHP ve MHP 'li milletvekilleri, Anayasa'ya aykırı olduğu ve kabul edilmemesi gerektiğine ilişkin düşüncelerini açıklamaya devam ettikleri tasarıya şiddetle karşı çıktı.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, “Habur fikri yanlış bir fikir, düşünce değildir. Özü itibarıyla savaşan, bu milletin güvenlik güçlerine silah doğrultan unsurların silah bırakarak ülkesine gelmesi, o ülkenin adaletine teslim olması, bizim en nihayetinde varmak istediğimiz nokta değil de nedir?” cümlesindeki “savaşan” kelimesiyle neyi kastettiğini sordu.

Ergin, “Elinde silah olan, dağlarda yaşayan insanlar, terör olgusunun faili olanlar kastedilmiştir” dedi.

“KIYAMET KOPARMANIN BİR ANLAMI YOK"  

BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, CHP ve MHP'nin tasarıya çok yoğun eleştiriler getirdiğini belirterek, “Kıyamet koparmanın bir anlamı yok” dedi.

Türkiye'de Kürt meselesi olduğunu ve insanların “Kürt meselesi Parlamento'da çözülsün” dediğini dile getiren Bozlak, “Bu meselenin çözümü, başta Anayasa olmak üzere yasalarda değişiklik gerektiren bir meseledir” dedi.

Bu tartışmaları görünce Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun fiili olarak işlevini yitirdiğini iddia eden Bozlak, tasarının Anayasa'ya aykırı olmadığını kaydetti.

Bozlak, tasarıyla KCK davasında ortaya çıkan somut bir sorunun ortadan kaldırıldığını söyledi.

“DAĞA ÇIKIŞLAR ONBİN MİSLİ ARTACAK"   
MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, “Türkiye'ye meydan okuma var. 150 askerimizi, polisimizi öldürenler açlık grevine yattı, bilim adamları da çıktı, 'bu insanlık hakkıdır' dedi ama şehit olan bir tek polis ya da askerden bahsetmedi” ifadesini kullandı.

Terör örgütü mensuplarının dağdan inmesinin istendiğini ifade eden Adan, “Bu kararla dağa çıkışlar bin misli, onbin misli artacak. Amaç 'bağımsız Kürdistan' devleti, ölümüne bunun için uğraşıyorlar. Ama bu millet ülkeyi böldürmez. buradan çıkacak kararı, Kandil zaferle kutlayacak” diye konuştu.
MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, BDP'li Bozlak'ın konuşmasını kastederek, “Zehirlerini kusup, ondan sonra çıkıp gidiyorlar. Her şeyde bu hareketlerini yapıyorlar. Bu milletin içerisinden yeni bir millet inşa etmenin mücadelesini veriyorlar” dedi.

TASARI 15,5 SAATLİK MESAİYLE KABUL EDİLDİ 

Tasarının Adalet Komisyonu'ndaki bugünkü görüşmeleri 9 saat sürdü. Komisyon, dün ve bugün olmak üzere, toplamda 15,5 saatlik mesai sonrasında tasarıyı kabul etti.

MHP'li Öztürk, tasarının kabul edilmesinin ardından, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e, “Çocuklarımıza isminizi ezberlettireceğiz, sonra onlara nasihatta bulunacağız, onlar da çocuklarına isminizi ezberlettirecek. Bu Meclis'te, 3.5 eşkiyanın tıksıra tıksıra yiyerek açlık grevi yapıp kanun çıkmasına sebebiyet veren bakan olarak isminizi ezberlettireceğiz” dedi.

"SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN..."

Bakan Ergin de herkesin tasarıyı benimsemeyebileceğini, bunun onların en demokratik hakları olduğunu söyledi.

“Bu masanın etrafında oturan hiç kimse bir diğerinden daha fazla vatanperver değildir” diyen, her milletvekilinin milletin oyunu alarak buraya geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Hükümetimiz, bu milletin seçtiği çoğunluk içerisinden Anayasa'mızın öngördüğü yöntemlerle güvenoyu alarak işbaşına gelmiştir. Yaptığımız tasarrufun hesabını millete vermeye hazırız. Bu ülkede on yıllardır devam eden kavganın, terör illetinin giderilmesi bizim amacımızdır. Bu amaca ulaşmak için farklı siyasi parti mensuplarının farklı yöntemleri olabilir. Buna saygı duyarım ama AK Parti 'nin de kendi yöntemleri vardır ve bu yöntemlerini topluma deklare etmiştir. 74 milyonun can ve mal emniyetini sağlamak için terör unsurlarına karşı her türlü mücadeleyi yapmak birinci önceliğimizdir. Ama onun ötesinde bu sorunun ortadan kalkması için, sosyolojik, kültürel, ekonomik sorunların yoğunlaşmasına neden olan hadiseleri tespit edip buraya getirip çözüm bulmak da bu siyaset kurumunun görev alanına girmektedir. Yapmak istediğimiz şey budur. O üslup da kişinin kendisine aittir.” (AA)