Muhalefetten Çiçek'e: Yok say

Muhalefetten Çiçek'e: Yok say
Muhalefetten Çiçek'e: Yok say

Eğitim milletvekillerini çok gerdi Fotoğraf: BÜLENT UZUN/AA

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Eğitim teklifinin görüşüldüğü komisyondaki kavga nedeniyle Meclis alarma geçti. Muhalefet, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e, “Teklifin 6’ncı maddesinden sonrasını yok hükmünde sayın” çağrısı yaptı.
Milli Eğitim Komisyonu’nda önceki gün yaşanan kavganın ardından Meclis’te trafik hızlandı. Komisyonda, önergeliriişleme almadan 20 dakikada tamamlanan görüşme ardından tartışma ‘toplantının yok hükmünde sayılıp sayılmayacağı’ üzerinde yoğunlaştı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Polonya ziyaretini iptal edip Meclis’in hukukçu bürokratlarıyla toplantı yaptı. Toplantıda, görüşmenin hukuki geçerliliği ele alındı. Çiçek ardından AKP , CHP ve MHP grup başkanvekilleriyle görüşmeler yaptı. Çiçek’i ziyaret eden MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, teklifin 6’ncı maddeden sonraki görüşmelerin yok hükmünde sayılması gerektiğini söyledi. MHP’liler, komisyonu 27 Mayıs darbesi öncesi komisyonlara benzeterek, “Yasa Genel Kurul’a da bu şekilde gelirse cinayete kadar varan gelişmeler olur” dedi. CHP dün tasarı ile ilgili bir bildiri yayımladı. Bildiride “CHP, demokrasimizin yok edilmesine müsaade etmeyecek” ifadesi kullanıldı. CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi Çicek’in teklifi komisyona iade etmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca CHP, TBMM Başkanlığı’na başvurarak, 4+4+4 teklifinin kabul edildiği oturumun İçtüzüğe uygun olmadığı gerekçesiyle yenilenmesi talep etti.

Çiçek’ten açıklama
Meclis Başkanı AKP, CHP ve MHP ile görüşmelerine tamamladıktan sonra yazılı bir açıklama yayımladı. CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce’nin sözlerinin isim verilmeden eleştirildiği açıklamada, “Kimse meclisin saygınlığına gölge düşürecek bir söylemden medet ummamalıdır. Bu açıklamayı kamuoyunun takdirine bırakıyorum. ” ifadesini kullandı. İktidar cephesinden ise Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç konuştu. Arınç CHP’yi eleştirerek kabadayılık tavırları ile komisyonu engellemeye çalıştıklarını söyledi. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, teklifin haftaya Genel Kurula gelebileceğini belirterek, “Ne olursa olsun Meclis’i çalıştıracağız” dedi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Meclis Başkanı’nın komisyon raporunu geri gönderme yetkisi olmadığı şeklinde bizim kanaatimiz” dedi.