Muhalefetten destek sözü

CHP lideri Baykal, AKP'lilere açık çek verdi: CMUK tasarısı konusunda herhangi bir engellemede bulunmayacağız.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile AKP heyetinin, CMUK için destek talebiyle ziyaret ettiği CHP lideri Deniz Baykal, engelleme yapmayacakları sözü verdi. Çiçek'in de Baykal'a Genel Kurul görüşmeleri sırasında yasa üzerinde herhangi bir değişikliğe gitmeme sözü verdiği öğrenildi.
TBMM'de 340 maddelik CMUK tasarısının görüşmeleri bugün başlıyor. Bakan Çiçek tasarıya CHP'nin destek vermesi için dün Baykal'ı ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından ortak açıklama geldi. Çiçek, Türkiye'den istenen altı yasadan üçünün çıkarıldığını, geriye kalan CMUK ve CMUK'un içinde yer alan adli kolluk düzenlemesi ile Ceza İnfaz Kanunu'nun da 17 Aralık öncesine yasalaşacağını belirterek, "Üstümüze düşeni yaptık. Artık top AB'dedir ve herhangi bir talepleri kalmamıştır" dedi.
Baykal da 17 Aralık öncesi çıkması gereken yasalar konusunda engelleyici bir tavır içinde olmayacaklarını belirtti. Çiçek'e 'Rahat olun' mesajı veren CHP lideri, "İstediğimiz tablonun çıkması konusunda henüz rahatlamış değiliz" dedi. Baykal, Türkiye'nin, hükümet ve ilgili kurumlarla 17 Aralık'a giderken resmi bir politika belirleyemediği görüşünü yineledi.