Muhalefetten farklı tavır

Meclis dışındaki siyasi partilerden Kürtçe yayına farklı tepkiler geldi. MHP lideri Bahçeli, Kürtçenin karşısında net tavır alırken, DYP lideri Mehmet Ağar ise çekinceli destek verdi.

ANKARA - Meclis dışındaki siyasi partilerden Kürtçe yayına farklı tepkiler geldi. MHP lideri Bahçeli, Kürtçenin karşısında net tavır alırken, DYP lideri Mehmet Ağar ise çekinceli destek verdi. ANAP lideri Nesrin Nas ise yayını yetersiz buldu.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Devlet eliyle ortak bir Kürt dili yaratılması ve öğretilmesi yolunun önünün açılması talebi, terör örgütü PKK'nın öncelikli taleplerinden biridir. AKP, bu yönde ilk adımını atmakla Türkiye'nin toprak bütünlüğünün ve milli birliğini hedef alan terör örgütünün siyasi amaçlarıyla bu noktada buluşmuş olmaktadır. Hükümet, bunun için TRT'ye büyük baskı uygulamış ve sonuçta amacına ulaşmıştır. AKP'nin dümen suyuna giren ve Türkiye için tehlikeli politikaların uygulanmasında maşa olarak kullanılmayı kabul eden TRT'nin bu durumu, AKP zihniyetinin, devletin köklü kurumlarını nasıl tahrip ettiğinin çarpıcı bir örneği olmuştur. Sayın Başbakan, İstanbul Belediyesi'ndeki ekibi vasıtasıyla TRT'yi yozlaştırmıştır. AKP, bunu yaparken Boşnakça, Arapça ve Lazcayı bir vitrin süsü olarak kullanmak yoluna gitmiştir.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: Bizim üç tane vazgeçilmezimiz var; üniter devlet yapısı, Türkiye'nin toprak bütünlüğü, Türkçenin resmi dil olmasının kesinliği. Bunların değişmemesi kaydıyla anadilde yayını kültürel zenginliğin demokratik açılımı olarak görüyoruz.
ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas: Son derece komik buluyoruz.
İsteyenlerin istediği şekilde RTÜK denetimi altında yayın yapabilmesi gerekir. TRT'nin bazı farklı dil ve lehçeleri seçmesi, bazılarını seçmemesini tasvip etmek olmaz. Bu, ciddiyetten uzak bir tutum.