Muhalefetten Yüce Divan oylamasına tepki

Muhalefetten Yüce Divan oylamasına tepki
Muhalefetten Yüce Divan oylamasına tepki
4 eski bakanın yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yüce Divan'da yargılanmaları talebinin AK Partili üyelerin oylarıyla reddedilmesi, muhalefetin tepkisine neden oldu. CHP ve MHP'li milletvekilleri, "rüşvetin" hesabının sorulması gerektiğini söylediler.

RADİKAL - 4 eski Bakan’la ilgili karar sonrası TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu’nun CHP ve MHP ’li üyeleri basın toplantısı düzenledi.

Komisyon toplantısı sonrasında açıklama yapan CHP milletvekilleri, konunun Genel Kurulu'nun gündemine getirlmesi için önerge vereceklerini açıkladılar.
"Genel Kurul için önerge vereceğiz, gözlerimiz AK Parti milletvekillerinin üzerinde olacak" diyen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, şu açıklamayı yaptı: 

"Hiçbirimiz arkadaşlarımızın görüşlerini etkileme çabasında olmadık. Sadece ve sadece vicdanlarına ve delillerine göre bir karar vermelerini bekledik. Görüşlerine saygı duyduk ve işlerine karışmadık.  Soruşturma komisyonu üyelerimizle bu ahlaki sorumluluk namuslu mücadele ve toplumdaki vicdanların tatmin edilmesi ilkesiyle karşınızda bulunuyoruz.

Toplumdaki vicdanları rahatlatacak yönünde bir karar alma çabalarını takdirle karşılıyoruz. Bugün AKP 'nin ve Cumhurbaşkanı'nın talimatlarıyla en ağır yolsuzluk ve rüşvet ve hırsızlık olaylarının nasıl talimatlarla kapatılmak istendiğine tanık olduk.

Gürsel Tekin: Davutoğlu ancak kol böreği keser

AKP'li üyelerin çoğunluk oylarıyla alınan kararla kara bir gün yaşanıyor. AKP'nin aldığı kararla siyaset kurumuna güvende oluşturduğu tahribat uzun süre giderilemeyecektir.

AKP'nin sayısal çoğunluğuyla bakanlara aklanma fırsatı verilmemiştir. Bakanların ayrı ayrı kamuoyu önüne çıkıp 'yargılanmak ve aklanmak istiyorum' demeleri gerekirken bundan kaçındılar.

AKP çoğunluk oylarıyla bakanların aklanma fırsatlarını ellerinden aldı. AKP içinde konuşan ve kendini namus timsali olarak gösteren o bakan ve milletvekillerini ayrı ayrı göreceğiz. Hepsinin vicdanlarına nasıl hakim olduklarını Meclis'te yapacağımız oylamada göreceğiz."


  http://www.radikal.com.tr/126559212655924

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Korkma - user942846

  Neden yüce Divan korkuluyor suç mu var ucu nereye kadar gidiyorda bu kadar şarlatanlik yapiliyor

  aha muhalefet ah - user921020

  evet bence muhalefet oturmalı ve bu saatten sonra adam akıllı politikalar üretmenin peşine düşmeli . tamam akp burada çok karaktersiz ve utanç verici bir politika izledi ancak burada muhalefetin de büyük suçu vardır . evet boş kalan yerleri birileri böyle dolduruyor

  az ama olsun - user920115

  adaletsizliğe tepkilerinden ötürü tebrik ederim.

  Vicdan? - rafine vatandaş

  Vicdanı olanın vicdanı sızlar. bunca yolsuzluğa yüreği kıpırdamadan evet diyenler de vicdan mı arıyorsunuz siz?