Muhalifler kızgın: Kendini kurtaracak

CHP lideri Deniz Baykal'ın seçimli kurultay yerine muhalif milletvekillerinin durumu ve güvenoylaması gündemiyle olağanüstü kongreye gitme kararı, parti içi muhalefetin tepkisine neden oldu. Muhalifler, Baykal'ın kararını şöyle değerlendirdi:

İSTANBUL - CHP lideri Deniz Baykal'ın seçimli kurultay yerine muhalif milletvekillerinin durumu ve güvenoylaması gündemiyle olağanüstü kongreye gitme kararı, parti içi muhalefetin tepkisine neden oldu. Muhalifler, Baykal'ın kararını şöyle değerlendirdi:
Prof. Dr. Hurşit Güneş (Yeniden CHP Hareketi Sözcüsü): Madem ortada güvensizlik var, genel başkanın güven oylaması yerine seçimli kurultay düzenlemesi gerekiyor. Biz güvenoyu vermeyeceğiz. Aday olmam için tabandan baskı var. Ancak seçim olmayan kurultayda adaylığın anlamı yok. Parti yönetimi yenilenmeli.
Hasan Aydın (İstanbul Milletvekili): Çağrı taleplerimizi karşılamıyor. İmza kampanyamız sürecek.
Mehmet Tomanbay (Ankara Milletvekili): Baykal, muhalefetin bulunduğu noktaya geldi. Ancak tüzük değişikliği talebimiz sürüyor. Bunu değerlendireceğiz.
Adnan Keskin (eski Genel Sekreter): Olağanüstü kurultay toplanması bir taktik. Baykal, kendini ve arkadaşlarını kurtarmak için takiye ve hileye başvuruyor. AP'de Süleyman Demirel-Saadettin Bilgiç, CHP'de İsmet İnönü-Bülent Ecevit, SHP'de Erdal İnönü-Deniz Baykal arasında mücadeleler yaşandı, ancak hiçbir kurultayda genel başkana karşı çıkan vekiller ele alınmadı.
Ertuğrul Günay (eski Genel Sekreter): Baykal bu çağrıyı seçimden sonra yapsaydı olumlu karşılanırdı. Ancak olağanüstü kurultay için imzalar belli bir aşamaya geldikten sonra yaptığı bu çağrı taktik bir hamle. Kurultayda güvenoylamasını açık oylatacak ve delegelere baskı yapacak. Biz imzaları toplamaya devam edeceğiz.
Erol Tuncer (eski yönetici): Toplanan imzalar tedirgin etti. Tüzük değişikliği için gerekli imzaya ulaşılınca, 'Acele edip bunları bitirelim' dediler. Bu taktik.
Alaattin Yüksel (İzmir İl Başkanı): Erken bir kurultayla muhalefeti hazırlıksız yakalayıp, 'Bitireyim' anlayışı doğru değil. Tüzük değişikliği gündeme alınmalı.
Mehmet Bölük (eski İstanbul İl Başkanı): Baykal manevra yapıyor. Güvenoyu istiyor ama kongreyi genel başkanlık seçimi dışında iki gündem maddesiyle düzenliyor. Baykal'ın güvenoyu alma şansı yok. Böyle bir durumda karşısına tek bir aday çıkaracağız. Seçimli olağanüstü kongre ve tüzük değişikliği için 500 imzaya ulaştık. İmzaları, yani örgütü yok sayamazlar.