Muhaliflerden Baykal'a dava

CHP içindeki kavga mahkemelik oldu. Üç muhalif milletvekili, CHP lideri Baykal aleyhine 5'er milyar liralık manevi tazminat davası açtı. Gerekçe: "Kişilik haklarımıza saldırdı."

ANKARA - CHP'de yerel seçimler sonrasında başlayan ve olağanüstü kurultay tartışmaları ile devam eden kavga mahkemelik oluyor. Bazı muhalifler kişilik haklarına saldırıda bulunduğu ve aşağıladığı iddiasıyla CHP lideri Deniz Baykal aleyhine 5'er milyar liralık manevi tazminat davası açtı.
CHP'li Bedri Baykam, Ertuğrul Çepni ve Mustafa Selman Pakoğlu, Baykal'ın 3 Temmuz'daki olağanüstü kurultayda yaptığı konuşmada partili muhaliflere yönelik sözleri üzerine Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Dava dilekçelerinde, olağanüstü kurultayın yapılış biçiminin usul ve yasalara aykırı olduğu ve kurultayın baskıcı bir ortamda gerçekleştiği ileri sürüldü.
'Sokak çapulcusu dedi'
Baykal'ın, toplantıdaki konuşmasında olağanüstü kurultay isteyen delegelerle parti üyelerinden "Genel merkezin önünde gösteri yapıyorlar. Biz bu partiyi sokakta bulmadık, o sokak çapulcularına da bırakamayız" diye bahsetmesinin, baskıcı tavrını göstermesi açısından dikkat çekici olduğu savunuldu. Baykal'ın, basına kapalı yapılan olağanüstü kurultaydaki konuşmasının yazılı ve görsel basında geniş biçimde yer aldığı anlatılan dilekçelerde, dava konusu sözlerin ağır hakaret, aşağılama ve küçümseme içerdiği iddia edildi.
CHP'li muhalifler dilekçelerinde, olağanüstü kurultay istemlerinin partinin yapısal ve tüzüksel eksikliklerinin giderilmesi amacını taşıdığı ifade edilerek, "Baykal'ın her koşulda partiye egemen olma, yetkileri şahsında toplama ve bu amaçlarını gerçekleştirmek üzere hakaret, aşağılama, küçümseme, tehdit ve baskı içeren davranışlarının hukuki ve demokratik dayanağı yoktur" denildi.
Emek'e de dava
Bu arada, CHP Samsun delegesi Ertuğrul Çepni, CHP Antalya Milletvekili Atilla Emek aleyhine de 5 milyar liralık tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, Çepni'nin, Baykal'ın 'sokak çapulcuları' sözüne tepki gösterdiği, bu sırada kürsü önünden uzaklaştırılmak istenirken, Emek'in de "Elbette çapulcusun, sen partiye oy bile vermedin" dediği ileri sürüldü. Dilekçede, Emek'in sözlerinin kişilik haklarına saldırı ve hakaret niteliği taşıdığı savunularak, 5 milyar lira tazminat talep edildi.