Muhaliflere 'savunma' çağrısı

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), tedbirli olarak kesin ihracı istenen İstanbul milletvekilleri Hasan Aydın ve Ahmet Güryüz Ketenci ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'a 15 Ağustos'ta savunmalarını yapmaları için yazılı bildirimde bulundu.

ANKARA - CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), tedbirli olarak kesin ihracı istenen İstanbul milletvekilleri Hasan Aydın ve Ahmet Güryüz Ketenci ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'a 15 Ağustos'ta savunmalarını yapmaları için yazılı bildirimde bulundu.
Yazıda, Parti Meclisi'nin ihraç istemini görüşmek üzere YDK'nın 15 Ağustos Pazar günü 10.30'da toplanacağı belirtilerek, milletvekillerinin 'yazılı ya da sözlü savunma yapmak üzere toplantıda hazır bulunmaları' istendi.
CHP Yüksek Disiplin Kurulu, üç milletvekilinin 'tedbir' kararına itirazını görüşmek üzere bugün saat 13.00'te toplanacak. CHP Tüzüğü'ne göre, milletvekillerinin 'tedbir' ile ilgili itirazlarının en geç yedi gün içinde karara bağlanması gerekiyor. Parti görevlerinden derhal uzaklaştırılmalarını içeren 'tedbir' kararına 30 Temmuz'da itiraz ettiklerini belirten milletvekilleri, yedi günlük sürenin dün sona erdiğini belirterek, kararın kendilerine bildirilmesini talep etti.
YDK Başkanı İsmet Çanakçı ise, yedi günlük sürenin hesaplanmasında milletvekillerinin Genel Merkez'e itirazda bulundukları tarihin değil, itirazın YDK'ya iletildiği tarihin geçerli olduğunu belirterek, sürenin 9 Ağus-tos Pazartesi günü dolacağını öne sürdü.