Muhaliflerin derdi Baykal

Olağanüstü kurultay için dün imza toplamaya başlayan CHP'li muhalifler, parti yönetimin değiştirilmesinin yanı sıra mecvut parti tüzüğünün demokratik bir yapıya kavuşturulması amacıyla toplam 14 maddeden oluşan bir tüzük değişikliği paketi hazırladı.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Olağanüstü kurultay için dün imza toplamaya başlayan CHP'li muhalifler, parti yönetimin değiştirilmesinin yanı sıra mecvut parti tüzüğünün demokratik bir yapıya kavuşturulması amacıyla toplam 14 maddeden oluşan bir tüzük değişikliği paketi hazırladı.
Etik kurallar
Yerel seçimlerde partinin oy kaybettiği gerekçesiyle CHP lideri Deniz Baykal ve yönetimi istifaya davet eden, ancak bu istemlerine yanıt alamayan muhalefet, partinin seçimlerden başarısız çıkması halinde 'etik bir kural' olarak tüzüğün 36'ncı maddesine yeni bir hüküm eklenmesine karar verdi. Hazırlanan teklifin içeriği aynen şöyle: 'Yeni bir seçimde, bir önceki seçime göre partinin oyları düşerse, genel başkanın görevi sona erer ve bir daha aday olamaz.'
30 yaş altına kota
Parti Meclisi (PM) üye sayısının 80'den 72'ye indirilmesini de öneren muhalefet, mevcut tüzükte PM seçimlerinde kadınlara yüzde 15 olarak uygulanan kotaya ek olarak 30 yaş altı gençlere de yüzde 5 kota uygulanmasını da önerecek. Muhalefet, yedi yıldır toplanmayan kadın ve gençlik kolları kurultaylarının toplanmasını sağlamak için de tüzüğe,
'Genel sekterlik yeniden kurumlaştırılacak. Genel sekterlik, kadın ve gençlik kolları kongrelerini iki yılda bir yaptırmakla yükümlü' şeklinde bir fıkra eklenmesini istedi.
Blok liste iptal
Muhalefetin önerisinde son kurultayda üzerinde büyük tartışmalar çıkan, Baykal'ın ağırlığını koyması ve açık oylama yapılması üzerine kabul edilen PM seçimlerinde 'blok liste' liste uygulanmasıyla, 'genel başkanın önereceği 18 kişi arasından 12 kişinin parti meclisi üyeliğine seçilmesini'
düzenleyen fıkralar da tüzükten tamamen çıkarıldı.
Adaylar seçimle
Muhalefetin önerdiği pakette, partinin aday belirleme yöntemini düzenleyen tüzük maddelerinin de değiştirilmesi istendi. CHP'nin son milletvekili ve yerel seçimlerde adaylarının hemen hemen tamamına yakınının merkez yoklamasıyla belirlenmesine tepki olarak muhalefet, adayların aidat ödeme yükümlülüğünü yerine getiren üyelerin katıldığı hâkim denetiminde önseçimle belirlenmesi esasını tüzük maddesi olarak önerdi. Genel merkeze sadece, bazı koşullarda kullanılmak üzere adayların tümünün yüzde 5'ini belirleme yetkisi tanındı.
Yüzde 10 imza yeter
Olağanüstü kurultay ve genel başkan adayı olmayı zorlaştıran tüzük maddelerinin iptalini de isteyen muhalefet, kurultayda genel başkan adayı göstermek ve olağanüstü kurultay çağırısı için delegelerin yüzde 10'unun imzasını yeterli sayan tüzük değişikliği istedi. Son kurultayda yapılan değişiklikle genel başkan adayı için 266, seçimli olağanüstü kurultay içinse salt çoğunluk olan 651 delegenin imza vermesi koşulu getirilmişti.