Muhaliflerin Sarıgül kavgası

CHP'li muhalifler Akalın, Sözen ve Sayar, Sarıgül'ü 'ılımlı İslami sol' diye niteleyip eleştirdi. Sarıgülcü Aydın'ın yanıtı: "Merkezden özür diliyorlar."

ANKARA - Yerel seçimlerden sonra CHP yönetimine karşı muhalefet hareketi olarak örgütlenen İktidara Yürüyüş Hareketi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül konusunda görüş ayrılığına düşerek bölündü. Hakkı Akalın, Nurettin Sözen ve Mustafa Sayar, dün yaptıkları ortak açıklamada, Sarıgül hareketini, 'ılımlı İslami sol' olarak nitelendirdi.
CHP'de yaşanan, 'partiye zarar veren ve partiyi küçülten' olaylarda yönetimin büyük sorumluluğu bulunduğu belirtilen açıklamada, CHP'nin asla dini istismar ederek siyaset yapmadığı vurgulandı. Açıklamada, "Birtakım güçlerin ülkemizde yaratmak istedikleri ılımlı İslami sol anlayış CHP örgütünde yer bulamayacak. Dinimizi istismar eden, böyle bir yolu izleyen ve partimizi iktidara taşıyacaklarını söyleyenin yeri ve adresi hiçbir zaman CHP olmamıştır ve olmayacaktır" denildi.
CHP Genel Başkanlığı'nın, Atatürk'ün makamını temsil ettiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi: "O makam ahlaklı olmayı, temiz bir geçmişi, liyakatı gerektirir. CHP Genel Başkanlığı ekonomik güç, politik kurnazlık ve belirli çevrelerin desteğiyle haraç mezat, giderlerinin hangi kaynaktan karşılandığı bilinmeyen mitinglerle ele geçirilemez. Siyasal geleceklerini kurtarabilmek için oradan buraya savrulanlar ilkesizliklerinin bedelini er veya geç mutlaka ödeyecek. Bu kişilerin İktidara Yürüyüş Hareketi'yle artık bağları kalmamıştır."
'Genel merkeze mesaj'
Sarıgül'ü destekleyen İstanbul Milletvekili Hasan Aydın ise, Akalın, Sözen ve Sayar'ı saf değiştirmekle suçladı. Aydın, şunları söyledi: "Arkadaşlarımız bu bildiriyi yayımlayarak yanlış yaptı. Akalın on gün önce Sarıgül konusunda benim gibi düşünüyordu. Sarıgül'ü eleştirmek bu arkadaşlara mı düştü? Bildiri, bu arkadaşlarımızın genel merkez safına yumuşak geçiş ve özür bildirisidir."
16 vekile kınama istemi
Öte yandan, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün yaptığı toplantıda, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün Mersin mitingine katılan 17 milletvekilinden, Vedat Melik dışındaki, 16'sının kınama cezası talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi için Parti Meclisi'ne (PM) öneride bulunmayı kararlaştırdı. Savunmasını gönderen Melik, mitinge seyirci olarak katıldığını belirtti ve bu nedenle Melik hakkında disiplin soruşturmasına gerek görülmedi. MYK'nın kararı PM'de yarın oylanacak.