Muharrem İnce, CHP Grup Başkanvekilliği'nden istifa etti, genel başkanlığa aday oldu

Muharrem İnce, CHP Grup Başkanvekilliği'nden istifa etti, genel başkanlığa aday oldu
Muharrem İnce, CHP Grup Başkanvekilliği'nden istifa etti, genel başkanlığa aday oldu
Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 'hezimet' olarak niteleyip kurultay isteyen Muharrem İnce,CHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini açıkladı. İnce genel başkan adayı olacağını söyledi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 'hezimet' olarak niteleyip kurultay isteyen Muharrem İnce, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında  CHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini ve Genel Başkanlığa aday olacağını açıkladı. Açıklamasında mevcut yönetime ağır ithamlarda bulunan İnce'nin konuşmasından satır başları: Yolsuzluğu, yoksulluğu yasakları yok edeceğiz diye gelenler bugün 3 y konusunda uzman olmuşlardır. Yok edilmesi gereken derin devlet yerini yeni kabadayı kılıklılara bırakmıştır.Yönetimde yönetim sistemin değişen ihtiyaçlara cevap veren reformlar yapılamamıştır. Politik çürüme engellenememiştir. Devlet millet çatışması algısı önlenememiştir. Cumhuriyetin yurttaşlık ilkesini dayalı hukuk önünde eşitlilik sağlanamamıştır. Laiklik din düşmanlığı olarak algılatılmıştır. Bu noktada acil politikalar şunlar olmalı:
Özgürlükçü demokrasiye ulaşmak ve yeni anayasa yapmak
AB ve 2023’de tam üyelik hedef olmalı
Dış politikanın saptırılan ekseni barış odaklı eksenine çevrilmeli
Kürt sorunun çözümünde TBMM etkin olmalı siyasi sorumluluğu olmayanlar etkin olmamalıdır
Bağımsız yargıya olan güven yeniden kurulması
Kişiselin özel hayatına müdahale kaldırılmalı
Eğitim sistemindeki yozlaşma engellenmeli
Gezi ruhu ve gezi gençliğin dinamizmini partiye ve ülkeye yansıtmak zorundayız, çevre yağmasına son vermek zorundayız.

"GÖREVİMDEN İSTİFA EDİYORUM" 
Bütün bunların yapılabilmesi için de Türkiye’de CHP’ye ihtiyaç vardır. Bu ülkede bağımsızlık ilkesinin geliştirilmesi,. Laik cumhuriyet anlayışı, hukuk devleti CHP sayesinde gerçekleşmiştir. Ülkemizin bunca sorununa CHP yönetimin çözümü yoktur. Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen görevimden istifa ettim. Az önce dilekçemi gönderdim sayın Genel Başkan’ı aradım.

"GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLACAĞIM" 


Kurultayımızın tarihi belli oldu, genel başkanlığa aday olacağım. Ancak bu açıklamayı partimde ayrıntılı biçimde yapabilirim fakat grup başkanvekili olarak son kez Meclis’te yapınca adaylığımı açıklamış olacağım. Ayrıntılı açıklamayı partimde yapacağım. CHP geleneğinde olmayan seyircisiz, baskın kurultay yapılmasını anlıyorum. Millet olmayan sinema salonu gibi salında kurultay yapılmasını sizler gibi anlıyorum. Bunun için aday oluyorum.

 “PARTİNİN EVLATLARINI KORUMAK İSTİYORUM
Bugün genel başkana genel merkeze bağlılıklarını belirten örgüt yöneticileri o listeler açıklandığında sakın bana “Ne kadar haklıymışsın” demesinler. Ben partinin evlatlarını korumak istiyorum.

“İLK İŞİM TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRMEK OLACAK”
CHP’nin tüm üyelerine ve sorumlu kurultay delegelerine sesleniyorum: Beni genel başkan seçerseniz ilk işim tüzüğü değiştirmek olacak.
1-Partide demokrasi olacak 2- Bırakın yüzde 15 kontenjanı arttırmayı o kontenjanı kullanamayacağım. Siyasi partiler tüzüğünde olan yüzde 5’i kullanacağım. Mevcut yapının yüzde 15’in yetmediğini bunu da arttırmak istediğini görüyorum. Parti içi bütün seçimler üyelerle olacak. Delegelik sistemi değil artık üyelerle olacak. Bütün adaylıklar üye bazında belirleneceği için parti sandığa tıpış tıpış değil koşa koşa gidecektir.

“PARTİYİ 1. YAPAMAYAN GENEL BAŞKAN İSTİFA ETMİŞ SAYILACAK”
Güçlü genel sekreterlik makamını yeniden oluşturacağım. İlk iki seçimde partiyi 1. parti yapamayan genel başkan istifa etmiş hükmünü koyacağız. O koltuğa yapışıp kalmak yok. İlk 2 seçimde hangi genel başkan olursa olsun partiye 1. parti yapamayan genel başkan gider. Tayyip Erdoğan çıkıp diyor “1. Çıkamazsam istifa ederim” diyor. Bunu söyleyemiyorsanız. O resti siz çekin. Çekemediğiniz için yüzde 5 gidiyor. Bundan sonra Muharrem İnce değil parti çekecek o resti. Gelin bir iddiaların peşine düşün umuda gelin. Bunları yenelim Türkiye’yi rotasına yeniden oturtalım. Evde erkenden seçim akşamı ve gitmeyelim. Şenlik yeri olsun genel merkezin önü. Ben siyasette katılımı adil paylaşımı ve devlette saydamlığı hedef gören bir CHP’liyim. Kendi içinde demokrasiye gerçekleştirmiş CHP’nin kısa sürede milletin gönlüne gireceğine inanıyorum. Ama bu yönetim anlayışımla bunları mümkün görmüyorum

KURULTAYDA ŞANSINIZI NASIL GÖRÜYORSUNUZ ?
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İnce, 'Kurultay şansınızı nasıl görüyorsunuz?' sorusuna  şöyle cevap verdi: "Sen benim dana kurultay konuşmamı görmemişsin. Onu bildikleri için küçücük bir salında yapıyorlar. Şöyle olmalı 20 bin kişi o 20 bin kişiye konuşma yapmalıyım ki “Geliyoruz iktidar olacağız” benim çocukluğumda olduğu gibi… Sen o kurultay konuşmasını gör. Siz bakmayın şuradan delege buradan il başkanı açıklama yaptı. Biz il başkanıyken de bize telefon gelirdi açıklayın bakalım desteğinizi denirdi. Haa seçimdir kazanamadım ben 15 yaşında da CHP’deydim şimdi de.

FEYZİOĞLU’NUN DA BAŞKANLIK ADAYLIĞI SÖZ KONUSU
Herkes aday adayı olabilir. Ben yola çıkmışım benim geri adımım yok artık. Bir takım farklı açıklamalar görüyorum. Bundan sonra geri adımım yoktur. Bu partini bütün üyeleri benim dostumdur ben hepsinin desteğini istiyorum. Yönetimin de desteğini istiyorum. CHP’nin iktidarın da onlar da mutlu olacak.

İTTİFAK ARAYIŞINIZ OLACAK MI?
Herkes ile ittifak yapmak istiyorum. 130 milletvekili ile, Fevzioğlu ve adı geçen bütün arkadaşlarla ittifak yapmak istiyorum. Mert olacağız, yürekli olacağız. 4 sene önce demokratik söylemlerle geleceksiniz bugün ne diye Erdoğan’a diktatör diyorsunuz.

ADAYLARIN ÇALIŞMASI İÇİN YETERLİ SÜRE VAR DENİYOR?

Bu baskın kurultay. Fark etmez isterlerse yarın yapsınlar. Ama partinin gelenekleri böyle değil. Şölen yeridir on binler gelir oraya. Bunu kapatmalarını anlıyorum. Gerekçesinin kim olduğunu size bırakıyorum. 20 bin kişinin olduğunu genel başkan adaylarının konuştuğunu düşünün. Daha güzel olmaz mı. 45 gün adaşların ortaya çıkma projelerini ortaya koyma süresi olsa daha güzel olmaz mı. Bunun kimin için yapıldığını siz tahmin ediyorsunuz.

ADAYLIKTAN VAZGEÇEBİLİR MİSİNİZ ?

Asla. Bunu size söylüyorum ama çarptırılıyor. Ben kimsenin adamı değilim. Herkesin desteğini istiyorum. Benim iddiam makam derdi değil. Üyelere gidip geziyorum, sokağı görüyorum. Ben adayım yola çıktım. Benim oyunun bir planın parçası değilim.
Yüzde 15 kontenjan var zaten. Bu arttırılsa Genel Başkan’ın İhsanoğlu’nu aday yapmasına benzer bu. Bu yapı daha kötüye giderse yani merkez yoklaması ya da arttırılmış bir merkez yoklaması parti evlatlarına yazık ederler. Bugün destek açıklaması yapan il başkanları yarın kendilerini o listelerde bulamazlar. Güreşe çıkan bir pehlivan kendisini daha üst kilodaki pehlivanları yeneceğini bilirse tabii ki yener. Ben bahanelerin arkasına sığınmam. Ben genel başkanı aradım sizin grup başkanvekilinizim. Bunun önce size söyleme istedim. Sayın genel başkan da teşekkür etti, görüşeceğimizi söyledi.

 

KILIÇDAROĞLU ADAYLIĞIYLA İLGİLİ KONUŞTU: İNCE'NİN ADAYLIĞI GAYET GÜZEL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün saat 11.15'te Ankara'dan İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı VİP Salonu'nda kendisini bekleyen gazetecilerin, Muharrem İnce'nin bugün genel başkanlık için adaylığını açıklayacağına ilişkin soruları üzerine Kılıçdaroğlu, "Gayet güzel arkadaşlar " diyerek yanıtladı. İnce ile temasının olup olmadığına ilişkin bir üzerine de " Hayır " diyen Kılıçdaroğlu makam aracına bindi. İstanbul'da özel bir programı olduğu belirtilen Kılıçdaroğlu'nun takip edilmemesi için gazetecilerin yolu kesildi. Konvoydaki koruma araçlarından biri yol üzerinde durdu. Araçtaki görevliler kaputu açarak bir süre motora baktı. Kılıçdaroğlu'nun bulunduğu minibüs uzaklaştıktan sonra koruma aracı yoluna devam etti.