Muharrem İnce: Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz

Muharrem İnce: Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz
Muharrem İnce: Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz
Kurultay kazanının kaynadığı CHP'de Yalova Milletvekili Muharrem İnce de adaylığını açıkladı. TBMM'de bir basın açıklaması yapan İnce,"Ankara'da bomba patlıyor, hükümet üstüne alınmıyor. Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz. Ortada başarısızlık varsa çıkıp kendisini seçenlere hesabını verecek. Sizi bu delegeler seçti, toplayın olağanüstü kurultayı gelin hesabınızı verin" diye konuştu.

RADİKAL - CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Bir grup CHP’li milletvekili ve bazı il başkanlarının da katıldığı toplantıda  İnce, CHP’nin yüzde 25 oy tuzağına saplanıp kaldığını, çıkış için yeni kadrolara ve projelere ihtiyacı olduğunu söyledi. İnce "Ankara’da bomba patlıyor, hükümet üstüne alınmıyor. Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz. Ortada başarısızlık varsa çıkıp kendisini seçenlere hesabını verecek. Sizi bu delegeler seçti, toplayın olağanüstü kurultayı gelin hesabınızı verin" diye konuştu.

İşte Muharrem İnce'nin açıklamalarından satır başları:

Davalarınız var. Altı davayı verdiniz avukata altısını da kaybetti. Yedinci davayı verir misiniz o avukata? Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı var. CHP’nin de büyük bir değişime ihtiyacı var. Yenilenmeye ihtiyacı var. Bu muhalefet AKP iktidarını değiştiremiyor. O zaman yapılacak bir iş var. Muhalefeti değiştirmek..

"6 SEÇİMDE BAŞARILI OLAMAMIŞ BİR CHP 2019'DA SEÇİMLERİ NASIL BAŞARI İLE ATLATACAK?"

Lider olağanüstü durumlardan güvenli limanlarına yanaştırabilen kişidir. 1 Kasım öncesinde olağanüstü koşullar vardı. Şimdi daha olağanüstü koşullar var. Şimdi tek başına iktidar var. Daha büyük olağanüstü koşullar var. Türkiye'nin vicdanına sesleniyoruz. 6 seçimde başarılı olamamış bir Cumhuriyet Halk Partisi  var. 7. Seçimde bunun başarılı olacağını söyleyen bir Allah'ın kulu var mı? Ne olacak, hangi büyük değişim olacak da, 6 seçim yenilmiş bir parti, 2019'daki Cumhurbaşkanlığı, milletvekili seçimini yerel yönetimler seçimini nasıl başarı ile atlatacak? Kim başarı şansı görüyor. Ben göremiyorum.

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN, 6 KEZ YENDİĞİ BU YÖNETİMİ YENİDEN YENECEKTİR"

Hatta önümüze referandum gelirse, başkanlık sistemi gelirse Recep Tayyip Erdoğan, 6 kez yendiği bu yönetimi yeniden yenecektir. Ben bunu görüyorum. Vicdanınıza sesleniyorum. Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum. Bir otobüse biniyorsunuz, o otobüs 6 kez yolda kaza yapmış. 7'nciye aynı firmadan bilet alır mısınız?

'CUMHURİYET ELDEN GİDİYOR'

Vakti gelmiştir bu topraklarda ciddiyet ilan etmeliyiz. Ülke elden gidiyor, Cumhuriyet elden gidiyor. Muharrem İnce’nin genel başkan olma sevdası değildir bu. Önümüzde büyük belalar var. Bu yönetim bu belaları atlatamaz diyorum. Söz vicdanların olmalıdır, sokağın olmalıdır. Bu karanlık ortamda tek umut adresi vardır. O da CHP’dir.

Bu yenilenme iki türlü sağlanır:

- Bir normal süreçteki olağan kurultayda
- Olağanüstü kurultayda.

1 Kasım’da seçim var. Seçimden 15 gün önce Hakkari’de il kongresi yapılıyor. Oyumuz yüzde bir. Hangi telaş seçimden 15 gün önce il kongresine taşıyorsunuz partiyi. Seçime 21 gün kala Karaman’da neden il kongresi yapıyorsunuz? Bu telaş niye? Delege seçimi yapılmıyor partide. Anahtar teslim paket delege yazılıyor. Bu delegeler mevcut kurultay delegeleri sayın genel başkanımızı seçmişlerdir.
Ne oldu da kendinizi seçilen delegelerden korkar hale geldiniz. Ben yeni seçilen delegelere de güveniyorum. Ama bu telaş neden?"

"TÜRKİYE'NİN SORUNLARINI ÇÖZEMEZSİNİZ, SADECE İSTİKŞAFİ YAPARIZ"

Kendinizi seçen delegelere neden güvenmiyorsunuz? Orada oturabilirsiniz ama işe yaramaz. Türkiye’nin sorunlarını çözemezsiniz. Sadece istikşafi yaparsınız. Derdimiz istikşafi değil. Olağanüstü koşullardan başarılı çıkan bir CHP istiyoruz. Bizim kaybımız ülke. Bazılarının kaybı koltuk olabilir. Bu ülkede Atatürkçüler kendini yenilmiş hissediyor.

 

Umut Oran, Kılıçdaroğlu'ndan randevu istedi

TOPLAYIN OLAĞANÜSTÜ KURULTAYI HESABINIZI VERİN

7 Haziran'da oyu düşen bir Cumhuriyet Halk Partisi, genel merkezini önünde şenlik yapabiliyor. Soma'da, Suruç'ta, Reyhanlı'da katliamlar olduğunda sorumsuz bir hükümet var üstüne alınmıyor. Ankara'da bomba patlıyor, hükümet üstüne alınmıyor. Hükümete benzeyen bir CHP anlayışı olamaz. Ortada başarısızlık varsa çıkıp kendisini seçenlere hesabını verecek. Sizi bu delegeler seçti, toplayın olağanüstü kurultayı gelin hesabınızı verin. Amasız bir CHP istiyoruz. Ama yok. Tavır koyacak bir CHP istiyoruz. PKK terör örgütüdür nokta. Aması falan yok. Laikliği savunamaz olduk bugün. Dindarlık, başımızın üstünde dindarlar. Amasız bir laiklik savunması.

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY ÇAĞRISI

Yunanistan’da PASOK’a bakın geleceğimizi görün. PASOK’un haline düşmek istemiyorsak bugünden önlem almalıyız. Türkiye ayrışıyor. Golü atan futbolcunun nesebini sorgulayan bir ülke olabilir mi? Bir ülkenin ortasında Kırşehir’de kitabevi yakılıyorsa ve CHP hala umut olamıyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Herkesi ciddi olmaya davet ediyorum. Bir an önce CHP’nin olağanüstü kurultayının toplanmasının doğru olacağını düşünüyorum. Sorumlular hesap versin. Olağan kurultayımızı da bir haftaya yayalım.

ADAY OLUNMAZ ADAY GÖSTERİLİR

CHP kurultaylarında aday olunmaz, aday gösterilir. Gerekli imza sayısını bulan kişi aday olur. İddia sahibi bir adayım. Ben adayım diye bir şey yoktur CHP’nin tüzüğünde. Delege arkadaşlarım bana bu şansı verirlerse... Benden başka adı geçen arkadaşlar var. Onlara da haksızlık etmek istemem. Onlara da başarılar dilerim. Doğrusu şudur imzaya gerek olmamasıdır. Doğrusu olağanüstü kurultayın toplanmasıdır. Yenilik lazım partiye... Biz şu kadar imza toplarız yarışı içinde değiliz. Sayın Genel Başkan ‘Madem isteğiniz var topluyorum kurultayı’ derse imza toplamaktan vazgeçeriz. Dediğimiz genel başkanı hırpalamak değil çözüm üretmek.

"DELEGE SEÇİMİ YAPILMIYOR PARTİDE ANAHTAR TESLİM PAKET DELEGE YAZILIYOR"

Delege seçimi yapılmıyor partide. Anahtar teslim paket delege yazılıyor. Bu delegeler mevcut kurultay delegeleri sayın genel başkanımızı seçmişlerdir. Seçmeni ikna etmek gerekir delegeleri değil. Arkamda duran delegeler sayın genel başkanımızı seçmişlerdir. Hatta iki kez seçmişlerdir. Ne oldu da kendinizi seçen delegelerden korkar hale geldiniz. Ben yeni seçilen delegelere de güveniyorum. Ama bu telaş neden?

  "ŞEHİT CENAZESİNE ALEVİ OLDUĞU İÇİN CENAZEYE KATILMAYAN BİR DEVLET ERKANI OLABİLİR Mİ?"

Şehit cenazesine Alevi olduğu için cenazeye katılmayan bir devlet erkanı olabilir mi? Bir ülkenin ortasında Kırşehir'de kitabevi yakılıyorsa ve CHP hala umut olamıyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Sınavlara, yargıya olan güven çökmüşse, medyaya, Diyanet'e güven yoksa Haberleşme özgürlüğü yoksa …ve biz CHP olarak hala yüzde 25'ten memnun bir haldeysek bu partinin, Türkiye'nin silkinmesi lazım.

'SABAHA KADAR AĞLAYAN İL BAŞKANIYIM'

Partinin baraja takıldığı gece sabaha kadar ağlayan il başkanıyım. Sizce ben bu partiden gider miyim? Ben misafir değilim ki gideyim. Yaşamımın bir parçası... Bugün İstanbul’un bir ilçesinde bir belediye başkanı masa başında delege yazıyor. Hiç sandık koymadan oturuyorlar delege yazıyorlar. Böyle bir yapıdan başarı çıkmaz. Bu mevcut delegeler genel başkanı iki kez seçmiş bana daha az oy vermişler. Ben güveniyorum.

 DHA