Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu solcuları sevmez

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu solcuları sevmez
Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu solcuları sevmez
CHP Genel Başkan Adayı olan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Kılıçdaroğlu'nun Baykal'dan beter olduğunu ve solcuları sevmediğini söyledi.

RADİKAL- CHP Genel Başkanlığı’na aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Habertürk'ten Balçiçek İlter'e konuştu. İnce CHP ve rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "Daha sakin gözüküyor olmasına bakmayın, hiç paylaşımcı değil, hiç ortak aklı kullanmıyor. Baykal'ı eleştiriyordum bugün bin beteri var. Bakın, Kemal bey, sağcıları solculardan çok daha fazla seviyor. Hatta solcuları sevmiyor" dedi. İşte İlter'in, İnce ile yaptığı röportajdan bazı bölümler:

 KASETLE CHP DİZAYN EDİLDİ’

-CHP'den Deniz Baykal'ın gidişini nasıl yorumluyorsunuz?

Deniz Bey bunu hak etmedi, donanımlı, birikimli, iyi bir siyasetçi. Beni de Kemal Bey'i de siyasete o kazandırdı, milletvekili yaptı. Hani Kılıçdaroğlu pişmanım diyor ya...

-Neye pişmanım diyor?

-Kendisini eleştiren bazı vekillere sizi ben vekil yaptım ama pişmanım dedi. Baykal bir gün bile böyle demedi.

-İçinden düşünmüştür belki?
-A bak onu bilemem, belki. Kısacası Baykal'ın gidişi, böyle ayrılması hoş olmadı.

-Siz ona muhalefet edenlerin içinde değil miydiniz? 31'ler hareketi? Zülfü Livaneli?

-Evet. Kılıçdaroğlu da vardı. Ben o dönem yönetim anlayışına karşı çıktım, o yönetimin bir parçası olmak istiyordum. Doğru bulmuyordum yapılanları. Şu anda çok daha kötü oldu. 10 kat daha kötü oldu. Daha sakin gözüküyor olmasına bakmayın, hiç paylaşımcı değil, hiç ortak aklı kullanmıyor. Baykal'ı eleştiriyordum bugün bin beteri var. Bakın, 2010 da Kılıçdaroğlu'nu genel başkan yapan kim? Önder Sav...

KILIÇDAROĞLU' NASIL GENEL BAŞAKAN OLDU ?

-Sahi niye destekledi onu sizce?

-(Uzun bir sessizlik) Hiç anlatmadım bunu, anlatacağım. Baykal istifa etti. Grup toplantı salonuna gittik. Önder sav çıktı, partinin ikinci adamı o aman çok kuvvetli. ''Kimse konuşmayacak, kendi göbeğimiz kendimiz keseceğiz, bu partiyi selamete çıkaracağız.'' O anda, kendisi de dahil kimi aday gösterseydi o genel başkandı. Ve Kılıçdaroğlu'nu seçti. Bir iki gün geçti, yanına gittim. ''Abi niye beni göstermedin, niye o?'' diye sordum.

-Gerçekten mi?

-Evet. O da 'çok popüler' dedi. O zaman Dengir Mir Mehmet Fırat, Melih Gökçek düelloları vardı ekranlarda. ''Bu popülerliğin partide karşılığı vardı, partimi düşündüm'' diye cevap verdi.

-Yani yeni CHP başkanı politikası, vizyonu yüzünden değil popülerliği yüzünden mi seçildi?
-Bakın Önder Sav o gün kimi isteseydi o olurdu diyorum.

-Bugün? Önder Sav?

-Eski Genel sekreterimiz.

-O dönem çok konuşuldu. Siyaset bazı eller tarafından organize ediliyor diye. Baykal kasetle yollanıyor, ''Popüler'' diye Kılıçdaroğlu getiriliyor. Nasıl okumalıyız?

-Bazı konular var ki anılarda kalmalı, konuşamam. İncitmek, kırmak istemiyorum. CHP dizayn edildi ama evet. Bugün Baykal tek adamdı, Kılıçdaroğlu demokrat, Muharrem ona karşı diyenlere gülüyorum, yok öyle palavra...‘SUSAR, DİNLER, YORUMYAPMAZ, DURUR ÖYLE, KENDİ HESAPLARINI YAPAR’

-Dilek Akagün Yılmaz, Kılıçdaroğlu partiyi ''ılımlı İslamcılara yakınlaştırıyor diyor, sizce?

-Bakın, Kemal bey, sağcıları solculardan çok daha fazla seviyor. Hatta solcuları sevmiyor.

-Neden?

-Solcuları sevmiyor, güvenmiyor, uzak duruyor, onların gücüne inanmıyor, bunu da herkese hissettiriyor. Örneğin Ankara adayını hala kabul edemiyorum ben. Yoklamalarda bile ben çıkıyordum. Bunu bire bir görüştük. ''Partinin adayı yok gibi, ben buradayım'' dedim. Hatta popüler isimleri de önemli yerlere, Emine Ülker Tarhan, Kamer Genç, Gürsel Tekin, Umut Oran aday yapalım dedim. Ben Ankara'yı kazanırdım.

-Ne cevap verdi Kemal Bey?

-Kazanmak gibi bir derdi yok ki...Her zamanki gibi cevapsızlık. Susar, dinler, yorum yapmaz, durur öyle, kendi hesaplarını yapar, kendine göre karar verir. Herkes biliyor bu huyunu zaten.

-Diktatör suçlaması ağır olmadı mı peki?

-Diktatör demedim, ''siz korku imparatorluğunu yıkacağım diye geldiniz, blok liste merkez yoklaması konuşuluyor, bu yolla diktatörlüğe gidersiniz dedim.

-Aynı şey. Siz uzun yıllar yan yana odalarda çalıştınız...
-Kemal Abimin vicdanına sesleniyorum. ''Tıpış tıpış oy vermeye gideceksiniz'' ne demek yahu?

O sabah karşıladım asansörde, düzeltin çok yanlış dedim, sonra odada bir daha. Özür dileyin dedim. Sonra çıkıp ''Ben de tıpış tıpış o vereceğim'' dedi... Seçmen kızdı, kırıldı.


AKP ’LİLER KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLİYOR’

-Baykal gidiyor, Kılıçdaroğlu geliyor, size göre göz göre göre yapılan yanlışlar... Niye?

-Bu konuya girmek istemiyorum. Baykal'dan egemen güçlerin rahatsız olduklarını biliyorum. Pek çok AKP'li  Kılıçdaroğlu'nu destekliyor. Yenemez çünkü iktidarı. Iyi de iktidar umudu veremezsek, niye oy versin bana? Bakın ben partinin grup başkanvekiliyim, televizyondan öğrendim, Cumhurbaşkanı adayımızı.


KURULTAYDA İKİ ADAY OLUR’

-Kurultay nasıl geçer? Metin Feyzioğlu, Emine Ülker Tarhan'ın da ismi geçiyor?
-İki adaylı olur bu Kurultay.

-Deniz Baykal arkanızda mı?

-Olursa sevinirim.

-Grup Başkanvekili bile zor seçildiniz ama... 4-5 turda ancak...Yanılıyor muyum?
-100 civarında vekil odama geldi. Beni destekledi. Boynumuz eğdirmiyorsun, AKP'nin canına okuyorsun dediler ama evet haklısınız, sandıkta oy vermediler.

-Neden?

-Genel başkanının talimatıyla... Bunu ilk kez söylüyorum o beni istemedi.

-Niye? Sizin deyiminizle ''AKP'ye kök söktüren adamı'' istemesin?
Popüler olmamı istemiyor, hissediyorum, ben onun yanında geziye fazla gitmiyorum bana daha çok ilgi oluyor, ''Eyvah'' diyorum.

'SUSTUĞU İÇİN DEMOKRAT GÖRÜNÜYOR’

-Çizdiğiniz Kılıçdaroğlu portresi bizim algımızdan oldukça farklı

-Baykalla çalıştım, katılımcı değil, ben merkezliydi, şimdi bin beteri var. Ikisinin arasındaki tek fark Kılıçdaroğlu nedense demokrat gibi biliniyor kamuoyunda...

-Neden?

-Susmasından herhalde, alakası yok demokratlıkla. Eskiden Kemal abi böyle değildi. Vekilliğin ilk yıllarında odalarımız yan yanaydı. Çalışkan dürüst bürokrasiyi bilen bir abi. Lider olduktan 1 yıl sonra değişti. Herkesi dinler gözünün içine bakar ama yine bildiğini okur.

ÖCALAN OLMAMALI MECLİS’TE OLAN OLMALI’
Çözüm süreciyle ilgili tek kısa soru. Sizce Öcalan bu süreçte aktör olmalı mı?

-Hayır. Öcalan olmamalı. Siyasi sorumluluğu olan, Mecliste olan olmalı. Tabii ki ben de barışı istiyorum. AKP CHP'nin bu süreçte olmasını istermiş gibi gözüküyor ama aslında hem yaptıkları hukuksuzluğa meşru zemin kazandırmak hem de işler kötü giderse başarısızlığı paylaşmak için istiyor. Bu öyle bir mesele ki, oy değil ülkenin çıkarlarını tercih ederim.