Muharrem İnce: Obama'ya da 'canın cehenneme' derim

Muharrem İnce: Obama'ya da 'canın cehenneme' derim
Muharrem İnce: Obama'ya da 'canın cehenneme' derim
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Türkiye'nin çıkarlarına zarar veren herkese "Canın cehenneme" diyebileceğini belirterek, "Esad'a da Obama'ya da 'Canın cehenneme' derim" dedi.

TBMM - İnce, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, kendisini hedef alarak, “Esad'a canın cehenneme' diyorsun, ABD'ye de diyebilir misin?” dediğini söyledi.

Erdoğan'a seslenen İnce, “Ben derim de sen diyebilir misin? Askerlerin başına çuval geçirildiğinde, 'Nota verecek misiniz?' diye sorulduğunda, 'Ne notası, müzik notası mı?' diyen Başbakan, sen diyebilir misin? Meclis'in verdiği Kuzey Irak Tezkeresi'ni kullanmak için 'ABD'yi ikna etmek gerekir' diyen Başbakan, sen diyebilir misin? Beyzbol sopası ile hizaya geçirilen Başbakan, sen diyebilir misin? Türkiye 'nin çıkarlarına zarar veren herkese canın cehenneme diyebilirim ben. Esad'a da Obama'ya da 'canın cehenneme' derim ben. Türkiye'nin çıkarlarını zora sokan, zarar veren herkese 'canın cehenneme' derim” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan 'ın, kapalı oturum tutanakları ile ilgili, “Zamanı geldiğinde, açıklandığında, Anamuhalefet partisi ne kadar maharetliymiş bunu göreceksiniz” dediğini belirten İnce, “Gel beklemeyelim zamanının gelmesini. Bunu dört grup kabul ederse açıklanabilir. Olmazsa grup önerisi olarak getireceğim. Gelin bu tutanakları açıklayalım. Biraz yüreğin varsa, kuş yüreği kadar yüreğin varsa gel tutanakları açıklayalım” dedi.

“HANGİ HOLDİNGİN PATRONUNUN TORUNUNA SÖZ VERDİN?”
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, seçilme yaşının 18'e düşürülmesi önerisine ilişkin, şunları söyledi:

Bu bir popülizmdir. Başbakan'a şunu söyleyeyim: Sen hangi holdingin patronunun torununa söz verdin? Doğum günü hediyesi mi vereceksin? Hangi fakir fukara çocuğu 18 yaşında milletvekili olabilir? 18 yaşında çocuk lisede fiilen öğrencidir. Oy gelsin de nereden gelirsen gelsin politikası.

“O SÖZLERİ BAŞBAKAN SÖYLEMİŞTİR”
Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'in açıklamasına ilişkin Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını değerlendiren İnce, “Başbakan 'Benim Genelkurmay Başkanım, benim Bakanım, valim, müsteşarım' diyor. O zaman bu Emniyet Müdürü de Başbakan'ın Emniyet Müdürüdür. Dolayısıyla bunu Başbakan söylemiş oldu. Başbakan başka, yardımcısı başka, Emniyet Müdürü başka bir şey diyor. Allah kimseyi Bülent Arınç'ın durumuna düşürmesin” diye konuştu. (aa)