Mühendisler Türkiye'de

Irak'ta beş gün boyunca direnişçilerce rehin tutulan ve Dışişleri Bakanlığı'nın girişimiyle önceki gün serbest bırakılan Türk mühendisler Ali Daşkın ve Abdullah Özdemir, dün akşam Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

ŞIRNAK/KOCAELİ - Irak'ta beş gün boyunca direnişçilerce rehin tutulan ve Dışişleri Bakanlığı'nın girişimiyle önceki gün serbest bırakılan Türk mühendisler Ali Daşkın ve Abdullah Özdemir, dün akşam Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.
Yaşadıklarını gazetecilere anlatan Daşkın, ekonomik sıkıntılar nedeniyle Irak'a gittiğini ve şirketinin istemesi halinde tekrar bu ülkeye döneceğini söyledi. Daşkın, kaçırılma olayını da şöyle anlattı:
"Otel odamızda dinlenirken kapımız çaldı. Kapıyı açtığımızda içeri giren üç kişi kendileriyle gitmemizi istedi. Biz de gitmek zorunda kaldık. Bize iyi davrandılar. Sık sık 'ABD için çalışmayın' uyarısında bulunuyorlardı. Vatanıma döndüğüm için çok mutluyum."
Özdemir de "Bizi öldüreceklerini söylemişlerdi ama, ne olduysa sonradan vazgeçip serbest bıraktılar. Allah kimseye bu sıkıntıları yaşatmasın. Borçlarıma rağmen bir daha Irak'a gitmeyeceğim" diye konuştu.
Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlilerince sorgulandıktan sonra Türkiye'ye giriş yapan Daşkın Ordu'ya, Abdullah Özdemir Ankara'ya hareket etti.
Gül: Düşmanca tavır Irak'a zarar verir
Bu arada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, 30 Ağustos kutlamalarının ardından ziyaret ettiği Gebze Belediyesi'nde, gazetecilerin Irak'taki kaçırma olaylarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Gül'ün konuya ilişkin sözleri şöyle: "İşçi ve şoförlerimiz bölge halkının ihtiyacını karşılamak için orada. Irak'ta normal hayat bugün biraz varsa Türkiye'nin yardımları vasıtasıyla vardır. Türklere zarar verenlerin bir kez daha düşünmeleri gerekir. Bu düşmanca tavırlar Irak'a büyük zarar verir" dedi.