Muhtarların saray çilesi: Cepten harcama, kapıda arama!

Muhtarların saray çilesi: Cepten harcama, kapıda arama!
Muhtarların saray çilesi: Cepten harcama, kapıda arama!
Türkiye'nin dört bir yanından ceplerinden para harcayarak gelen muhtarlar, Erdoğan'ın Beştepe'den yaptığı 'grup' konuşmalarının 'figüranı' oluyor.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın Ak Saray’da iki haftada bir gerçekleştirdiği muhtarlar buluşmasına Türkiye ’nin her yerinden davet edilen muhtarların, tüm masraflarını “cepten” karşıladıkları, Saray girişinde de “arama işkencesi”ne maruz kaldıkları ortaya çıktı. Saray’ın tek “ikramı” ise Erdoğan’la yenilen “öğle yemeği...” Erdoğan’ın iki haftada bir ve genellikle, siyasi partilerin Meclis grup toplantılarını yaptığı salı günlerine denk getirdiği “muhtarlar buluşması”, bu kez pazartesi gerçekleşti. Türkiye’deki 53 bin muhtarı 5 yıl boyunca ağırlamayı hedefleyen Erdoğan, her buluşmada ismini anmadan, “başkanlık hayali”ni gerçekleştirmek için AKP ’ye oy istiyor. Erdoğan muhtar toplantılarında yalnızca başkanlık sistemini değil, iç siyaset konularını da yorumluyor.

AĞIRLAMANIN FATURASI

Ancak Cumhuriyet gazetesinden İklim Öngel'in haberine göre, Saray’daki toplantılara katılan muhtarları, davet geldikten sonra “zorlu” bir süreç bekliyor. Muhtarlar, Saray’da ağırlanmanın bedelini bizzat “ceplerinden” karşılıyorlar. Uzak kentlerden gelenler, Saray’a geç kalmamak için bir gece konaklıyor. Bazen aynı kentten gelen muhtarlar birleşip bir minibüs ve şoför kiralıyor. Kimisi ise otobüsle tek başına saatlerce yolculuk yapıyor. Muhtarlar, sadece yol ve konaklama bedelinin asgari rakamını 200 lira olarak açıklarken, Saray’ın “ihtişamı” ve kendilerini ağırlayacak makamın “yüksekliği” nedeniyle yeni “kılık-kıyafet” alınması halinde rakamın daha yükseldiğine dikkat çekiyorlar. Uzun yol çilesi ve masrafının ardından muhtarların Saray’a girişi de “ güvenlik ” gerekçesiyle ayrı bir çile oluyor. Muhtarlar Saray’a sıkı bir aramanın ardından girebiliyor.

'SADECE DİNLİYORLAR'

Muhtarların bir diğer şikâyeti ise toplantıda muhtarlık ve sorunlarının konuşulmuyor olması. İlk beş toplantıya katılımcıların çoğunlukla AKP’li muhtarlar olduğu belirtilirken, bazı muhtarların, sorunlarının çözümü konusunda “ikna olmadan” Saray’dan ayrıldıkları belirtiliyor. Erdoğan konuşmasında AKP için oy istiyor, başkanlık sistemini 400 milletvekili çıkaracak partinin getirebileceğini söylüyor. Erdoğan muhtarlardan, başkanlığı, mahallerinde anlatmalarını da istiyor.