"Muhtıra dedim, 'hazır ol'a geçtiler"

"Muhtıra dedim, 'hazır ol'a geçtiler"
"Muhtıra dedim, 'hazır ol'a geçtiler"
Bülent Arınç, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in hazırladığı 'Teröre Karşı Ulusal Mutabakat Metni'ni değerlendirirken kullandığı ve tartışma yaratan 'muhtıra' ifadesine açıklık getirdi. Arınç, "Zihinlere öylesine yerleşmiş ki, bizimkiler hazır ola geçmeye kendilerini mecbur hissettiler" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Teröre Karşı Ulusal Mutabakat Metni önerisi ile ilgili, “Ben sivil anlamında bir muhtıradan başka kelimeleri de yanına koymak suretiyle bahsediyorum. Bu kelime zenginliğini akla getirmek varken niçin bunun AK Parti dönemi öncesinde yaşanan 12 Mart gibi, bir başka zamandaki gibi Genelkurmay Başkanının veya kuvvet komutanlarının 'ayağını denk al hükümet, istifa et' şeklindeki açıklamaları akla geliyor. Bunun bir de sivil anlamının olması gerekmez mi? Muhtıranın sivil anlamı da hatırlatmak demektir” dedi.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Arınç, şöyle devam etti:

"O günkü konuşama tekrar dikkat ettim. Ben Türkçeyi 25-30 kelimeyle konuşan biri değilim. Türkçe o kadar zengin bir dildir ki bazen eş anlamlı kelimeler vardır. Ben sayın Başkanın mutabakat metni diye açıkladığı metne mutabakat, bildiri, metin demişim bir kelimeyle de muhtıra demişim. Muhtıra denilince Ak Parti hükümetlerinden önce hep akla askerlerin siyasetçilere verdiği uyarı gelirdi. Benim o kadar kelime içinde bir defa ‘muhtıra’ kelimesini kullanmam birilerinin aklına askeri dönemlerdeki anlamını getirdi. Benim muhtıra kelimesini kullanmam birilerini esas duruşa geçirdi." 

'KOŞULLU ŞARTLANMIŞLIK'
Muhtıra sözünün birilerinin zihinlerine adeta kazındığını ifade eden Bülent Arınç, "Bu kelime zenginliğini akla getirmek varken niçin Ak Parti öncesinde kullanıldığı şekli akla geliyor. Bunun bir de sivil anlamı olması gerekmez mi hiç. Muhtıranın diğer bir anlamı da hatırlatmak demektir. Pavlov’un koşullu şartlanmışlık teorisini bilir misiniz. Burada da adeta öyle oldu. Zihinlere öylesine yerleşmiş ki, bizimkiler hazır ola geçmeye kendilerini mecbur hissettiler. İkincini sayın meclis Başkanı sivil bir şahsiyettir. Sayın meclis Başkanı şunu yapmış, bir mutabakat metin açıklamış ama bunu kimi gönderecek. Bu mutabakat açıklamasının 10. maddesinde siyasi partiler ve STK’ların olduğunu görüyorum. 10. maddedeki siyasi partiler kısmından Ak Parti’yi kast ediyorsa partimiz adına kendisine cevap verilebilir. Bu maddelerin bazılarını eksik ve hatalı bulabilirsiniz. Biz hükümetiz 10 yıldır bu ülkeyi çok iyi yönetiyoruz" diye konuştu. 

"İyi polis kötü polis rolü oynayacak insanlar değiliz" diyen Arınç şöyle konuştu: 

"Burada iki madde dikkatimi çekti. Diyor ki meclis başkanı bölgeye ekonomik yatırımlar devam etmeli hükümet olarak şöyle düzeltebilirdik, “AK Parti hükümetleri hiçbir dönemde olmadığı büyüklükte bölgeye yatırım yapmıştır. Başka bir maddede diyor ki, “şehitler gaziler dul ve yetimler için bir düzenleme yapılmalıdır. Sayın Başkan o tarihte yurt dışında mıydı bilmiyorum ama son yapılan çalışmamızla, bütçemizi zorlasa bile şehitler gaziler dul ve yetimler için çok önemli düzenlemeler yaptık ve bunlar kanunlaştı. Sayın Başkan’a saygılarımı iletiyorum. Muhatap doğrudan biz olsaydık bu şekilde açıklamalar yapabilirdik. Gazetecilerden siyasetçilerden ricam muhtıra duyunca tüyleriniz diken diken olmasın, şartlanmışlık refleksiyle böyle saçma sapan tepkiler vermeyin. İyi polis kötü polis rolü oynayacak insanlar da değiliz. Buna ihtiyacımız da yok." (Ajanslar)