'Müktesebatın yetmiyorsa gelme'

Yeni anayasa çalışmalarında 'Din ve Vicdan Hürriyeti' maddesi görüşmelerinde CHP ve AK Parti arasında 'laiklik' tartışması sertleşti.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

  AKP ’li Mustafa Şentop, partisini ‘takiye yapmakla’ suçlayan CHP ’li Atilla Kart’a, “Konya kahvanelerinde konuşur gibi konuşma. Müktesabatın yetmiyorsa buraya gelme” diyerek ayağa fırladı. Gerilimin artaması üzerine toplantıya ara verildi.

Anayasa Yazım Komisyonu, dün, ‘din ve vicdan hürriyeti’ maddesinin görüşmelerini sürdürdü. Pazartesi günkü toplantıda Şentop ile Kart arasında yaşanan tartışma üzerine CHP’lilerin bu kez 3 üyeyle toplantıya katılmasını diğer partiler eleştirdi. CHP’li Süheyl Batum, Şentop’a “CHP’nin laiklik anlayışını Vedat Nedim Tör anlayışı olmakla” eleştirdiğini anımsatarak, “Bizim anlayışımız bu değil” dedi. Kart ise “Bunlar bayat mevzular” diye konuştu. Şentop da “Her toplantıda Uğur Mumcu’nun ‘Din Siyaset Ticaret’ konulu 30 yıllık kitabını gündeme getiriyorsunuz. Esas bayat olan bu” yanıtını verdi. Ortamın gerilmesi üzerine toplantıya ara verildi.