@bahadir_ozgr

Mülkiye'nin yeni dekanı Prof. Sancar: Cebeci'yi kadınlar yönetiyor

Mülkiye'nin yeni dekanı Prof. Sancar: Cebeci'yi kadınlar yönetiyor
Mülkiye'nin yeni dekanı Prof. Sancar: Cebeci'yi kadınlar yönetiyor
155 yıllık Mekteb-i Mülkiye tarihinde ilk kez bir kadın dekan seçildi. Feminizm ve kadın çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Serpil Sancar, "Benimle birlikte Cebeci Kampüsü'ndeki dört fakültenin başına da kadınlar geçmiş oldu" dedi.
Haber: BAHADIR ÖZGÜR - bahadir.ozgur@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Mekteb-i Mülkiye'nin, resmi adıyla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin 155. yılında fakültenin başına bir kadın geldi. Feminizm ve kadın sorunlarına yönelik çalışmalarıyla tanınan Prof. Serpil Sancar, büyük bir destekle yeni dekan seçildi. Böylece Ankara Üniversitesi'nin meşhur yerleşkesi Cebeci Kampüsü'ndeki Hukuk, İletişim, Eğitim ve Siyasal'ın hepsinin yönetimi kadınlara gçemiş oldu.

155 YILDIR İLK KEZ BİR KADIN DEKAN

Mülkiye'nin 1.5 asırı bulan tarihine ilk kez bir kadın, Prof. Serpil Sancar fakülteyi yönetecek. Önemli bir destekle seçilen Prof. Sancar, akademik kariyerini kadınlara hasretmiş bir isim. Özellikle kurduğu Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM), pek çok kadın öğrencinin de çalışmalar yaptığı bir yer. Kadın sorunları konusunda ciddi bir akademik bilgi birikimi KASAUM sayesinde gerçekleşti.

Prof. Sancar, ilk demecini Radikal'e verdi. Göreve kendisinin talip olmadığını ama eski dekan Celal Göle'nin, 6 bölüm başkanının ve pek çok akademisyenin isteği üzerine seçime katıldığını söyleyen Prof. Sancar, "Önemli bir destekle seçildim. Henüz atanmadım. Seçimde şaibe olduğu vb. tartışmalar hoş değil. Çünkü Mülkiye'yi bilen bilir. Yıllardır nasıl seçim yapıldıysa, bu kez de öyle oldu" dedi.

'DÖRT FAKÜLTEYİ DE KADINLAR YÖNETİYOR'

Prof. Sancar, kendisinin de seçilmesiyle Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'de bulunan 4 fakültenin tamamının dekanlarının kadınlar olduğunu da hatırlatarak, "Bu çok önemli bir şey. Bir tek Mülkiye kalmıştı, o da kadın oldu. Zaten Mülkiye'de önemli bir kadın akademisyen ağırlığı vardır" diye konuştu.

Şu anda Eğitim Bilimleri Fakültesi'nin dekanlığını Prof. Dr. Ayşe Çakır İlhan, Hukuk Fakültesi'nin Prof. Dr. Arzu Oğuz, İletişim Fakültesi'nin ise Prof. Dr. Ruken Öztürk yürütüyor. Prof. Sancar ile birlikte böylece Cebeci'de deyim yerindeyse bir 'kadın kare ası' oluştu.

Türkiye'nin çalkantılı dönemlerinde Mülkiye'nin her zaman tartışmaların içinde olduğunu da belirten Prof. Sancar şunları söyledi: "Ben 1971'de fakültede öğrenciydim. 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü yaşadık. Şu anda sıkıntılar yaşıyoruz. Ama bu Mülkiye'nin kaderidir. Önemli olan buranın demokrasiye sahip çıkan çizgisini korumak. Bu da hep oldu. Biz öğrenci odaklı bir fakülteyiz. Cezalarla, soruşturmalarla yönetmiyoruz. Rektörlükten öğrencilere, öğretim üyelerine yönelik soruşturma istekleri geliyor. Ama tüm fakülte buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz de."